Aktuální zprávy a novinky

Pronájmy logistických center v Česku letos porostou

přidáno: 19. 4. 2012 4:50, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 19. 4. 2012 4:50 ]

V Česku se loni pronajalo celkem 813 700 čtverečních metrů průmyslových a skladových areálů, včetně přejednání smluv. Znamenalo to pokles o šest procent oproti roku 2010, kdy však bylo uzavřeno několik velkých transakcí. I přes oslabení poptávky v druhé polovině roku postupně klesala celková míra neobsazenosti z 10,4 % na konci roku 2010 na 6,7 % na konci roku 2011. „Stalo se tak i díky omezené realizaci nových prostor. Developeři se soustředili na výstavbu na míru pro konkrétní uživatele,“ uvedla vedoucí oddělení Research & Consulting mezinárodní poradenské společnosti DTZ Lenka Šindelářová.

„V letošním roce očekáváme i nadále mírný pokles neobsazenosti. Na konci roku 2011 bylo ve výstavbě zhruba 117 000 metrů čtverečních skladových ploch, na trh by tak mohlo být v roce 2012 dodáno obdobné množství prostor jako v roce 2011,“ předpovídá. Podle údajů pražské kanceláře DTZ bylo loni uzavřeno 463 000 metrů čtverečních nových pronájmů, což bylo o 35 % méně než v předešlém roce. Druhá polovina roku byla ve znamení určitého oslabení celkové realizované poptávky na 334 500 metrů čtverečních s poklesem o 30 % ve srovnání s první polovinou roku 2011.

„Přes zpomalení realizovaných pronájmů v druhé polovině loňského roku i nadále registrujeme množství poptávek – ať již ze strany logistických společností, tak koncových uživatelů. Jedná se především o firmy, které zvažují relokaci či optimalizaci svých stávajících skladových a výrobních kapacit,“ upřesňuje Martin Šumera, Head of Industrial Agency DTZ.

Nájemci se přitom zaměřují na budovy kategorie „A“ v nejlepších lokalitách. V druhé polovině roku 2011 také vzrostlo množství transakcí na míru tzv. built-to-suit. Navzdory tomu ale developeři k spekulativním stavbám přistupují spíše opatrně, protože vysoké náklady a rizika neobsazených dokončených prostor stále přetrvávají. Zpomalení nové výstavby, vyjma staveb na míru, nicméně pomohlo k přehodnocení trhu. „Očekáváme, že v letošním roce nájemné v prémiových „áčkových“ budovách mírně vzroste o 0,8 %,” míní Rob Hall, vedoucí oddělení DTZ CEMEA Logistics.

Situace v Evropě

Na pěti hlavních evropských trzích, kterými jsou Británie, Německo, Francie, střední Evropa a země Beneluxu, se realizovaná poptávka po průmyslových nemovitostech zvýšila v průměru o 36 %. Letošnímu evropskému trhu logistických nemovitostí mají dominovat nadprůměrný ekonomický růst v regionu střední a východní Evropy a v severských zemích a zpomalení aktivity ve zbývající části Evropy. I přes negativní ekonomické vyhlídky přinesla druhá polovina loňského roku na pěti hlavních evropských trzích vysokou realizovanou poptávku osm milionů metrů čtverečních oproti 7,6 milionům metrů čtverečních v první polovině roku 2011. V ročním srovnání realizovaná poptávka na trhu dosáhla 15,6 milionů metrů čtverečních oproti 11 milionům metrů čtverečních v 2010.

Největší nárůst, a to 90 %, zaznamenaly státy Beneluxu. Francie a Německo obsadily se svými 48 respektive 42 % nárůstu druhou a třetí pozici. Realizovaná poptávka v Británii a regionu střední a východní Evropy vzrostla o 15 respektive 16 %. Obchodníci v tomto regionu pokračovali v rozšiřování svých dodavatelských řetězců, zatímco v Británii se významnými hráči stali výrobci.

Maloobchodní tržby v celé Evropské unii loni poklesly o 0,2 %. „Je však nutné podotknout, že Evropa se začíná polarizovat: regiony střední a východní Evropy a Pobaltí vykazují meziroční růst přes 3 %. Oproti tomu v jižní Evropě, zahrnující Portugalsko, Itálii, Řecko a Španělsko, pokles kolísal od –1,1 % do –8,8 %. Zejména v posledních měsících loňského roku byl markantní vliv on-line nakupování a e-shopů. Stoupající objemy nakupování po internetu se odrazily i na poptávce po skladových prostorách v Británii, Francii i Německu.

Investoři evropskému trhu průmyslových nemovitostí v roce 2011 důvěřovali: do skladů a výrobních areálů investovali 10,4 miliardy eur, předloni to bylo 8,6 miliardy eur. Největší 36% podíl na objemu investic měla Británie se čtyřmi miliardami eur. V Německu byly v segmentu logistiky v druhé polovině roku prodány nemovitosti za 600 milionů eur, od ledna do června 2011 to bylo 800 milionů eur. K vysokým objemům investic dochází rovněž ve Skandinávii, kde změnily majitele průmyslové budovy za 1,9 miliardy eur.

„Výrazné oživení zaznamenal v minulém roce také český investiční trh. V segmentu logistiky bylo uzavřeno několik významných transakcí o celkovém objemu 479 milionů eur, což představuje 22% podíl z celkového rekordního objemu investic. Zároveň jde o obrovský 971% nárůst v porovnání s pouhými 14 miliony eur v roce 2010. Profil kupujících ukazuje, že i český logistický trh je velmi atraktivní pro mezinárodní investory,“ dodává Šindelářová.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/pronajmy-logistickych-center-v-cesku-letos-porostou

Pražské kanceláře: obsazenost mírně klesla

přidáno: 19. 4. 2012 4:49, autor: Neznámý uživatel

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze dosáhla na konci prvního čtvrtletí roku 2012 podle údajů sdružení Prague Research Forum (PRF) 2,81 mil. metrů čtverečních. Budovy třídy A představují 69 % celkové plochy, zbytek tvoří kanceláře třídy B. V prvním čtvrtletí roku 2012 byly dokončeny dvě kancelářské budovy: B3 Pankrác (23 300 m2) v Praze 4 a Keystone (5 650) v Praze 8. Do konce roku 2012 PRF očekává dokončení 83 500 metrů čtverečních kanceláří, dalších více jak 135 000 metrů čtverečních je ve výstavbě s plánovaným dokončením v roce 2013.

Hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací a podnájmů dosáhla v uplynulém čtvrtletí objemu 79 750 metrů čtverečních, což představuje pokles o 6 % jak ve srovnání s předchozím čtvrtletím, tak i meziročně.

Největší objem pronájmů, více jak 40 % z objemu za čtvrtletí, se uskutečnil na Praze 5. Celkový podíl renegociací nájemních smluv na hrubé realizované poptávce dosáhl za první čtvrtletí 47 %.

Mezi nejvýznamnější transakce ve prvním čtvrtletí 2012 patřily pronájem ploch pro Vodafone v projektu City West (16 300 metrů čtverečních) v Praze 5, renegociace KPMG na Florenc Office Center (10 900) v Praze 8 a renegociace firmy Johnson & Johnson (4 500) v Anděl Parku v Praze 5. Míra neobsazenosti v prvním čtvrtletí roku 2012 mírně stoupla na 12, 3 %. Celkem bylo v Praze evidováno 344 000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor. Nejvyšší dosahované nájemné v prvním čtvrtletí roku 2012 v centru města zůstalo na úrovni 20,0 – 21,0 eur za metr čtvereční na měsíc.

Zdroj:
http://stavebni-forum.cz/cs/article/21106/prazske-kancelare-obsazenost-mirne-klesla/

Stát plánuje podpořit výstavbu energeticky úsporných budov

přidáno: 19. 4. 2012 4:48, autor: Neznámý uživatel

Vláda schválila Národní program reforem, který obsahuje také návrh na zavedení jednotného a stabilního finančního nástroje pro podporu energeticky úsporných budov. Tím pomůže vlastníkům budov překonat největší bariéru, kterou jsou vyšší počáteční investiční náklady do úsporných opatření. Schválený dokument zároveň identifikuje podporu energeticky úsporných budov jako jedno z důležitých opatření pro ekonomický růst a zvyšování konkurenceschopnosti České republiky, uvedla iniciativa Šance pro budovy.

Iniciativa uvedený návrh vítá a v souvislosti s tím prosazuje zavedení takového finančního mechanismu, který bude mít velký efekt na vyvolané soukromé investice. Propočty z Německa údajně ukazují, že pokud se nástroj nastaví dobře, může se jedna koruna z veřejných prostředků vrátit do ekonomiky čtyř až pětinásobně. „Vláda by nyní měla přejít od slov k činům a připravit chytrý finanční nástroj, který lidem pomůže uspořit peníze a zvýšit kvalitu bydlení a zároveň podpoří ekonomický růst. Že je to možné, ukazují fungující zkušenosti z Německa, kde jedno euro v podpůrných programech státní banky KfW vyprodukuje pro stát čtyři až pět eur na daních a nevyplacených sociálních dávkách,” tvrdí koordinátor Šance pro budovy Petr Holub.

„Synergicky s tím vláda podpoří ekonomiku a pracovní místa v malých a středních firmách. Dům nelze uříznout, odvézt do Číny, tam zrenovovat a znovu vrátit zpět. Musí se stavět tam, kde budova následně slouží českým lidem, institucím či firmám,“ dodává.

Šance pro budovy je společnou iniciativou dvou významných odborných a profesních asociací z oboru úsporné výstavby budov. V roce 2010 ji založily Česká rada pro šetrné budovy (www.czgbc.org) a Centrum pasivního domu (www.pasivnidomy.cz), které zastupují přes 140 významných firem z celého hodnotového řetězce výstavby a renovací budov. Více informací lze získat na www.sanceprobudovy.cz.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/stat-planuje-podporit-vystavbu-energeticky-uspornych-budov

CPI nakoupila další retail

přidáno: 19. 4. 2012 4:47, autor: Neznámý uživatel

Skupina CPI rozšířila své portfolio o další maloobchodní plochy. Odkoupením zbývajících 50% akciového podílu společnosti VT Holding získala CPI jedenáct objektů po celé České republice s celkovou prodejní plochou přesahující 43 000 metrů čtverečních. Celková hodnota transakce dosáhla 850 mil. Kč. Balík nabytých nemovitostí zahrnuje např. supermarkety Billa, Penny Market, hypermarket Interspar i samostatné prodejny obuvi či elektra v Třebíči, Teplicích, Praze, ve Zlíně a v dalších městech.

„CPI Group byla spoluvlastníkem společnosti VT Holding už dva roky a aktivně se na provozu i správě uvedených nemovitostí podílela. Odkoupením zbývajícího 50% podílu společnosti jsme se stali jedinými vlastníky jejího retailového portfolia,“ uvedl Martin Němeček, ředitel akvizic skupiny CPI. V současnosti skupina vlastní přes 500 000 metrů čtverečních maloobchodních ploch v České a Slovenské republice. Jde o nejrozmanitější portfolio nemovitostí CPI Group, které zahrnuje samostatné obchodní jednotky, super-, hyper- a hobby markety, retailové parky i velká nákupní centra jako jsou Olympia Mladá Boleslav, Olympia Teplice nebo City Park Jihlava.

Zdroj: http://stavebni-forum.cz/cs/article/21088/cpi-nakoupila-dalsi-retail/

ID Logistic si pronajala plochu v PointParku Mszczonow

přidáno: 19. 4. 2012 4:46, autor: Neznámý uživatel

Společnost PointPark Properties (P3) přivítala ve svém logistickém parku PointPark Mszczonow nového nájemce. Stala se jím společnost ID Logistics Polska S.A. (součást ID Logistics Group), poskytovatel logistických služeb působící v Polsku od roku 2008. Celkem si klient pronajal 14 360 metrů čtverečních skladových a 457 metrů čtverečních kancelářských prostor. Pronájem zprostředkovala realitní agentura AXI Immo.


„Na přání klienta jsme klasický cross dock doplnili ještě pěti dalšími nakládacími můstky a prostory vybavili řadou úsporných opatření, která jsou zároveň šetrná k životnímu prostředí,“ říká ředitel leasingu a rozvoje P3 Piotr Bzowski. „V nově pronajatých prostorách budeme skladovat zboží našeho mezinárodního klienta zabývajícího se maloobchodem,“ doplňuje generální ředitel ID Logistics Polska Marc Le Bozec. PointPark Mszczonow v současnosti tvoří tři budovy o celkové ploše 96 633 metrů čtverečních. „Dalších devět budov o celkové rozloze 212 500 metrů čtverečních je připraveno pro budoucí výstavbu build-to-suit projektů,“ doplňuje Bzowski.

Společnost P3 je mezinárodním developerem a správcem průmyslových a skladových nemovitostí ve 12 evropských zemích, včetně ČR. Pod svou správou má přibližně 1,55 milionu metrů čtverečních ve více než 50 distribučních centrech. V Evropě disponuje pozemky, které jsou podle územních plánů určeny pro další rozvoj a výstavbu více než 615 000 metrů čtverečníh skladových prostor.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/id-logistic-si-pronajala-plochu-v-pointparku-mszczonow

Prologis pronajal 18 000 metrů čtverečních parku v Bratislavě

přidáno: 19. 4. 2012 4:45, autor: Neznámý uživatel

Developer industriálních nemovitostí Prologis podepsal tři nájemní smlouvy na plochu o celkové rozloze 18 000 čtverečních metrů ve slovenské metropoli. Nejnovější transakce v Prologis Parku Bratislava zahrnuje 12 000 metrů čtverečních logistické společnosti, která poskytuje skladové, překládkové a přepravní služby v Rakousku, na Slovensku a v Česku. Společnost obnovila smlouvu o pronájmu 8400 metrů čtverečních a rozšířila ji o dalších 3600 metrů čtverečních, uvedl Prologis.

Dalším přírůstkem je společnost Raben Logistics Slovakia, logistický operátor ve skladování, v mezinárodní přepravě po silnici a domácí distribuci, jež si pronajal 4800 metrů čtverečních ke stávajícím 7777 metrů čtverečních. Pronajatou plochu o 1200 metrů čtverečních rozšířila též společnost Carcoustics Slovakia, zabývající se akustickými řešeními v automobilovém průmyslu i v dalších průmyslových odvětvích. Společnost si nyní pronajímá 6450 metrů čtverečních. „Tyto expanze posilují stabilitu našeho portfolia v Bratislavě. Naše strategicky umístěné budovy a pozemky na Slovensku nám umožňují i nadále uspokojovat potřeby našich stávajících zákazníků,“ pronesl viceprezident Prologis pro Českou republiku a Slovensko Martin Polák.

Stávajícímí zákazníky v tomto parku jsou například společnosti Červa Slovensko, ČSAD Invest Logistics, DHL Logistics Slovakia, dm drogerie markt, Lagermax Slovakia, Movianto Slovensko, NAY, Spandex, Tesco International Clothing Brand, Textile House for EURO TRADE a Tinaco. Prologis má na Slovensku tři distribuční parky o rozloze přesahující 404 000 metrů čtverečních v Senci, Galantě a Novém Městě.

Prologis je předním mezinárodním vlastníkem, provozovatelem a developerem industriálních nemovitostí, který se zaměřuje na celosvětové i regionální trhy napříč severní a jižní Amerikou, Evropou a Asií. K 31. prosinci 2011 společnost vlastnila či měla investice, ať již na konsolidované bázi, anebo prostřednictvím nekonsolidovaných joint ventures, nemovitosti a developerské projekty s celkovým odhadovaným objemem 55,7 metrů čtverečních v 22 zemích. Společnost pronajímá moderní distribuční nemovitosti více než 4500 zákazníkům včetně výrobců, maloobchodníků, přepravních společností, poskytovatelů logistiky třetím stranám a dalších podniků.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/prologis-pronajal-18-000-metru-ctverecnich-parku-v-bratislave

CETELEM obnovil pronájem v pražském Anděl City

přidáno: 16. 1. 2012 6:51, autor: Neznámý uživatel

Přední poskytovatel nebankovních finančních služeb a úvěrových produktů, společnost CETELEM ze skupiny BNP Paribas, prodloužil nájemní smlouvu na zhruba 5000 m2 kancelářských ploch v administrativním centru Anděl City. V této moderní budově na pražském Smíchově působí od roku 2006 a kromě zákaznického centra se zde nachází i vedení celé společnosti. V Anděl City je CETELEM s 75 % podílem na celkové kapacitě ploch klíčovým nájemcem. Nájemce při jednání s vlastníkem budovy zastupovala poradenská společnost DTZ.

Tým Tenant Representation DTZ pracoval na této renegociaci od léta 2010, tedy asi 2,5 roku před vypršením nájemní smlouvy. S ohledem na dostatečnou časovou rezervu přicházelo v úvahu několik variant, včetně stěhování do jiného objektu postaveného na míru nájemci v roce 2013. „Nakonec se nám ale podařilo s pronajímatelem vyjednat takové podmínky, které vyhovují i potřebám a představám CETELEM,“ komentuje transakci Václav Bouček, vedoucí oddělení Tenant Representation DTZ, která členům skupiny BNP Paribas poskytuje poradenské služby již několik let.

„Jsme rádi, že se podařilo úspěšně završit všechna jednání a můžeme dál působit v objektu, na který si zvykli naši klienti i zaměstnanci a který zaručuje moderní a komfortní provoz. To samé platí pro skvěle dostupnou lokalitu pražského Anděla,“ doplňuje Zdeněk Jeřábek, ředitel nákupu a logistiky společnosti CETELEM ČR a.s.

Podle DTZ se přejednání smluv v roce 2011 podílela na celkovém objemu transakcí zhruba 30 %. Důvodem byl jednak nižší počet nájemních smluv uzavíraných na nové kancelářské prostory, jednak ukončení mnoha nájmů z období let 2005–2007. „Klíčovým faktorem však byla absence nových kancelářských projektů. Kvůli tomu došlo k významnému posílení pozice nájemců, kdy se vlivem ekonomické krize otevřel prostor pro vyjednávání o výši nájemného,“ vysvětluje Lenka Šindelářová z oddělení Consulting & Research DTZ.

Podle Václava Boučka si nájemci od renegociací slibují především snížení celkových závazků vyplývajících z nájemních smluv nebo zachování stávajících podmínek pro následná období. To se týká prostor v lokalitách, kde by tržní nájemné mohlo být vyšší než dosavadní. Dalším požadavkem nájemců je nejen dosažení přímých finančních benefitů, ale i nižších poplatků za služby za provoz budovy, příspěvku vlastníka objektu na vylepšení designu pronajímaných prostor a garance investic do budovy samotné zlepšující její fungování a možnost snížení provozních nákladů. Požadují též nájem více parkovacích míst či možnost zvětšování či zmenšování nájemní plochy během doby nájmu.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/cetelem-obnovil-pronajem-v-prazskem-andel-city

Lázně Teplice chtějí vybudovat otevřený termální bazén

přidáno: 16. 1. 2012 6:49, autor: Neznámý uživatel

Poblíž teplického lázeňského domu Beethoven by mohl v příštích dvou letech vzniknout otevřený termální bazén. Jeho stavbu zvažuje vedení Lázní Teplice, které počítá s cenou v řádu desítek milionů korun. Bazén by měl nabídnout koupání ve vodě, jejíž teplota se bude pohybovat okolo 40 stupňů Celsia. Otevřené koupaliště v Teplicích nefunguje už od 90. let minulého století, což místní často kritizují.

„Zatím je to ve fázi, kdy si zpracováváme studii proveditelnosti a zkoumáme jednotlivé varianty, ale čím dřív by se to realizovalo, tím líp,“ řekl ředitel společnosti Radek Popovič. Část potřebných pozemků chtějí lázně odkoupit od města, jejich zástupci o projektu už diskutovali také s památkáři. Do bazénu by měli přístup jak lázeňští hosté, tak i místní obyvatelé. Od okolí by měl bazén oddělit pravděpodobně skleněný plot tak, aby citlivě zapadl do okolní zástavby z 19. století. „Dovedu si představit nějakou spolupráci s místními skláři, ale to je ještě předčasné,“ dodal Popovič.

Zdroj: http://www.realit.cz/aktualita/lazne-teplice-chteji-vybudovat-otevreny-termalni-bazen

Praha: 336 000 metrů neobsazených kanceláří

přidáno: 16. 1. 2012 6:47, autor: Neznámý uživatel

Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze podle právě publikovaných údajů sdružení Prague Research Forum (PRF) dosáhla na konci čtvrtého čtvrtletí, tedy na konci minulého roku 2,8 milionu metrů čtverečních. Z toho budovy třídy A představují 69 % uvedené plochy, když zbytek tvoří kanceláře třídy B. Poslední zpráva PRF obsahuje samozřejmě i řadu dalších údajů – tentokrát vám ji přinášíme v takřka úplném znění včetně výkladu některých základních pojmů.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 bylo v české metropoli dokončeno celkem pět kancelářských budov: Qubix Office (11 700 metrů čtverečních) v Praze 4; Futurama Business Park budovy D a E (každá po 8 000) v Praze 8; Václavské náměstí 9 (2 260) v Praze 1 a VGP Park Horní Počernice (2 700) v Praze 9. Dohromady jde tedy o něco málo přes 30 000 metrů čtverečních.

Hrubá realizovaná poptávka včetně renegociací a podnájmů na pražském kancelářském trhu dosáhla v uplynulém čtvrtletí objemu 85 000 metrů čtverečních, což představuje nárůst o 65 % ve srovnání s předchozím čtvrtletím a zvýšení o 19 % ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2010. Přitom celkový podíl renegociací nájemních smluv na hrubé realizované poptávce dosáhl za čtvrté čtvrtletí téměř 28 %.

Mezi nejvýznamnější transakce ve čtvrtém čtvrtletí 2011 patřily pronájem pro Metrostav v projektu Palmovka Park II (10 800 metrů čtverečních) v Praze 8, prostor pro Subterru v projektu Palmovka Park (5 570) a renegociace pronájmu Cetelemu v budově Anděl City (4 930) v Praze 5.

Míra neobsazenosti moderních pražských kanceláří ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 nepatrně stoupla na 12 %. Celkem bylo v Praze na sklonku právě uplynulého roku evidováno 336 000 metrů čtverečních volných kancelářských prostor. Nejvyšší neobsazenost v tomto čtvrtletí vykazovala Praha 9 (30,2 %), Praha 7 (25,1 %) a Praha 6 (20,8 %), naopak nejnižší Praha 5 (6,8 %), Praha 3 (7,2 %) a Praha 4 (7,7 %).

Nejvyšší dosahované nájemné ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 v centru města zůstalo na úrovni 20,0–21,0 eur za metr čtvereční na měsíc. Ve vnitřním městě v oblasti Pankráce se nájemné pohybovalo kolem 15,0–16,0 euro, zatímco v okolí Anděla a v Karlíně dosahovalo až 17,5 eur za metr čtvereční na měsíc. Ve vnějším městě se nejvyšší dosahované nájemné v tomto čtvrtletí pohybovalo v rozmezí 13,0–14,5 eur.

Definice

Celková výměra: celková výměra dokončených kancelářských ploch (obsazených či neobsazených), nově postavených od roku 1992 nebo zrekonstruovaných, třídy A a B, obsazených majitelem nebo k pronájmu. Budovy státní správy jsou vyloučeny, stejně jako budovy s výměrou menší než 800 metrů čtverečních.

Nová nabídka: nově dokončené nebo zrekonstruované budovy, které obdržely kolaudační rozhodnutí v daném období.

Kanceláře třídy A: pokud budova splňuje alespoň 6 ze 7 „klíčových kritérií“ a alespoň 5 ze 7 „doplňkových kritérií“, je hodnocena jako budova třídy A.

Kanceláře třídy B: pokud budova splňuje alespoň 2 ze 7 „klíčových kritérií“ a alespoň 4 ze 7 „doplňkových kritérií“, je hodnocena jako budova třídy B.

Realizovaná poptávka: hrubá plocha reprezentuje celkovou podlahovou plochu pronajatou nebo předpronajatou, prodanou nebo předprodanou uživatelům za uvedené období. Neobsahuje prostory pod nabídkou. Prostor je pronajat, pokud je podepsána smlouva. Celková realizovaná poptávka obsahuje i renegociace, prodloužení pronájmů a podnájmy, čistá realizovaná poptávka tyto transakce vylučuje.

Předpronájem: aktivní předpronájem budovy začíná poté, co je hotov předběžný design pro ukázku budoucím nájemníkům. Předpronájmem se nazývá takový pronájem, který se uskuteční před začátkem výstavby.

Míra neobsazenosti: podíl fyzicky volných prostor v dokončených budovách na celkové výměře.

Nejvyšší nájemné: dosahované nájemné za nové budovy, vysoké technické kvality v budovách v nejlepších lokalitách.

Podpronájem: prostory nabízené k pronájmu současným nájemcem, který je smluvně vázán k nájmu prostor po delší dobu, než ve skutečnosti potřebuje.

Prague Research Forum (PRF) je sdružení poradenských společností, jehož cílem je poskytovat o kancelářském trhu v Praze maximálně přesné a úplné informace. Jeho členy jsou společnosti CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ a Jones Lang LaSalle.


Zdroj: http://stavebni-forum.cz/cs/article/20593/praha-336-000-metru-neobsazenych-kancelari/

Praha postaví v Kyjích Technologický park Horní Lada

přidáno: 16. 1. 2012 6:05, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 16. 1. 2012 6:05 ]

Hlavní město Praha postaví v Kyjích Technologický park Horní Lada. Záměr města schválil z hlediska vlivu na životní prostředí magistrát metropole. Předpokládané náklady by se měly vyšplhat přibližně na 2 mld. Kč, které chce město hradit z prostředků EU. Areál parku bude mít dvě zóny - výstavní a technologickou, které se budou rozkládat na ploše 20 hektarů.

1-10 of 506