Alta vybuduje v Rusku chemičku za pět miliard korun

přidáno: 20. 8. 2010 3:23, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:00 ]

Závod na výrobu metanolu se na Urale začne stavět příští rok. České firmy se na něm můžou podílet až z 80 procent.

Brněnská společnost Alta postaví chemický závod na výrobu metanolu v Nižním Tagilu na ruském Urale. V pátek firma podepsala s ruskou společností ZAO Uralmetanolgroup pětimiliardový kontrakt.

Stavět se začne v příštím roce, v provozu by měl závod s kapacitou 600 tisíc tun metanolu ročně být v roce 2014.

Šance pro české firmy

Alta podle smlouvy zajistí kompletní projekční činnost, stavební i technologické dodávky, montážní práce a uvede závod do provozu. Firma, která projekt financuje pomocí České exportní banky a pojišťovny EGAP, už spustila předkvalifikační kolo výběru českých dodavatelů, kteří by se na projektu měli podílet dodávkami technologií, projekčními či inženýrskými pracemi.

Podle pravidel společnosti EGAP se přitom na projektu musejí minimálně polovinou celkového objemu podílet české firmy.

"S některými dodavateli jednáme, s některými už máme předběžné dohody. Když nám české firmy nabídnou zajímavé podmínky, mohly by se na celkových dodávkách podílet až osmdesáti procenty," řekl HN spolumajitel Alty a předseda jejího představenstva Vladimír Plašil. Nejvíce šancí uspět přitom mají strojírenské firmy či výrobci technologií.

Akcionáři ZAO Uralmetanolgroup jsou ruská plynárenská společnost Itera, která bude zajišťovat pro nový závod dodávku vstupní suroviny, a rakouský holding UCP Chemicals, vlastnící firmu Uralchimplast Nižnij Tagil. Uralchimplast bude současně odebírat část finálního produktu. Převážná část produkce má jít na export. Partnerem Alty při výstavbě bude italská společnost Techint Engineering and Construction.

Zaměřeni na východ

Alta, která před několika týdny uvedla v Nižním Tagilu do provozu největší lakovací linku nákladních vagonů na světě v rámci modernizace podniku Uralvagonzavod, se v Ruské federaci vyzná.

První dodávky turbodmychadel dodala do SNS krátce po svém založení v roce 1991. Dnes se zaměřuje především na dodávky z těžkého strojírenství, těžebního průmyslu, hutnictví, energetiky a průmyslu stavebních hmot.

Kromě Uralvagonzavodu modernizuje Alta také Magnitogorský metalurgický kombinát v západním Rusku. Aktivity Alty v Rusku, na Ukrajině či v Bělorusku představují až devadesát procent jejího obratu.

Loni tržby skupiny klesly na 6,48 miliardy korun, což byl výrazný pokles z předloňského rekordního výsledku ve výši 13,42 miliardy.

 

Zdroj: Hospodářské noviny