Asociace: Developeři se z krize nepoučili

přidáno: 20. 8. 2010 1:09, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:05 ]

Ani výrazný propad poptávky po novém bydlení celkově nepřiměl developery ke zvýšení kvality projektů a lepšímu servisu. Podle nejnovější studie Trend Report 2010, kterou zpracovala Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), se v minulých dvou letech trh s byty dostatečně nepročistil.

„Současná situace ukazuje propastné rozdíly mezi kvalitou jednotlivých developerských společností i projektů, zejména těch, které jsou v realizaci a byly zahájeny ještě před vypuknutím krize,“ uvádí studie.

„Mnozí developeři dnes nejsou schopni nabídnout produkt v potřebné kvalitě, počínaje od vhodných projektů a kvality zpracovatelů, až po včasné dodávky stavebních prací. Často developeři sahají po levných stavebních firmách s malými zkušenostmi i zárukami,“ vysvětluje spoluautor Trend Reportu Jiří Pácal.

Důvodem, proč ani krize nevedla k výraznému zlepšení kvality projektů, je podle ARTN fakt, že nemovitosti si lidé v Česku pořizují zpravidla pouze jednou až dvakrát za život. „Dobré i špatné zkušenosti se tak jen málo dál využijí,“ konstatuje studie.

Propad poptávky po masových projektech na okraji Prahy a růst zájmu o bydlení v zavedených čtvrtích uvnitř měst teď nutí developery doplnit nabídku o menší bytové komplexy s vyšším standardem. Mrtvá satelitní městečka a hromadná levnější zástavba bez infrastruktury se podle Trend Reportu jeví jako nenávratná minulost.

Některé méně atraktivní lokality, jež se před koncem roku 2007 dobře prodávaly, proto musejí developeři přehodnotit.

„Budou muset zvážit, zda je lepší ustoupit a prodat byty za nižší ceny, anebo projekt držet na stávajících cenách s rizikem delší doby prodeje,“ upozorňuje studie. Svou roli v tomto případě mohou sehrát i banky, dožadující se včasného splacení úvěrů. Podle ARTN už dnes existují projekty, kde ceny spadly o více než 30 procent a jejich doprodej ještě zdaleka není u konce.

 

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/asociace-developeri-se-z-krize-nepoucili