Brněnská Alta postaví v Rusku závod za pět miliard

přidáno: 16. 8. 2010 0:01, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:18 ]
Brněnská firma Alta chystá dodávku chemického závodu na výrobu metanolu do Nižního Tagilu na ruském Urale. Kontrakt, jehož výše přesahuje 200 milionů eur (pět miliard korun), hodlá Alta podepsat se svým ruským partnerem Uralmetanolgroup ještě během tohoto léta. Deníku E15 to potvrdil spolumajitel Alty a předseda jejího představenstva Vladimír Plašil.
 

Závod bude mít kapacitu 600 tisíc tun metanolu ročně. Obchodně-engineeringová firma Alta se stane generálním kontraktorem. Významnou měrou se na něm mají jako subdodavatelé podílet další české projekční, výrobní a dodavatelské organizace. Financování zajišťuje Česká exportní banka, pojištění zase státní společnost EGAP. Půjde o takzvaný EPC kontrakt (Engineering – Procurement – Construction), který zahrnuje kompletní projekční činnost, stavební i technologické dodávky, montážní práce a uvedení závodu do provozu.

Uralské město Nižní Tagil a celá Sverdlovská oblast se tak stávají jedním z center českých byznysových aktivit na ruském trhu. Právě Alta zde už realizuje rámcový kontrakt na modernizaci strojírenského podniku Uralvagonzavod, který dosahuje výše jedné miliardy eur (26 miliard korun). Jde zatím o největší projekt české firmy na ruském trhu. O obou projektech také v červnu jednala delegace českého ministerstva průmyslu a obchodu se zástupci Sverdlovské oblasti v Jekatěrinburgu. Ruské zdroje uvádějí, že spolupráce Uralvagonzavodu s Českou republikou byla loni ohrožena, když uralská firma zastavila platby. Jednání o řešení dluhu trvala několik měsíců, ale problémy byly vyřešeny. Šéf Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Václav Petříček předpokládá, že celkový rámec ve výši miliardy eur bude v případě Uralvagonzavodu dodržen, pravděpodobně ale bude více rozložen v čase.

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/alta-postavi-v-rusku-zavod-za-pet-miliard