Budova na Žižkově nemá hodnotu, zbourejme ji, vyzývá developer Sekyra

přidáno: 24. 2. 2011 1:50, autor: Neznámý uživatel
23. února 2011  14:21
Developer Luděk Sekyra se pustil do obhajoby svého plánu zbourat v rámci přestavby žižkovského nádraží funkcionalistickou budovu. Ta stojí v cestě nové silnici. Podle Sekyry nemá hodnotu a nelze ji využít v rámci chystaného projektu. O osudu budovy rozhoduje ministr kultury, jasno by mělo být v dubnu.  
Developer chce při rekonstrukci žižkovského nádraží funkcionalistickou budovu zbourat. Ilustrační foto foto: Jiří Benák, iDNES.cz
galerie Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3 Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3. Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3. Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3 Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3.

"Památková ochrana v tomto případě zásadně komplikuje plány na další využití a revitalizaci areálu a znemožňuje plánovanou výstavbu nové dopravní infrastruktury celoměstského významu," brání se developer.

Podle Sekyry nemá zájem budovu bourat developer, ale je to v zájmu města a výstavby silnice. "Rovnováhu mezi ochranou památek a mezi potřebami rozvoje lidské společnosti je nutno citlivě zvažovat," uvedl. Ve svých názorech se opírá o několik odborných studií.

Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3.

Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3.

Sekyra se ve svých tvrzeních opírá rovněž o takzvanou Chartu industriálního dědictví. V té je uvedeno, že zachování industriálního dědictví závisí na udržení funkční celistvosti. A to podle developera není případ Žižkova. "Většina technologických celků je nenávratně pryč a areál již svoji původní funkci neplní," hájí demolici developer.

Rozhodnutí závisí na ministru kultury

Funkcionalistická budova z třicátých let 20. století byla jako památka označena loni v prosinci. České dráhy se proti rozhodnutí ministerstva již odvolaly. Již jednou se kvůli odvolání sešla takzvaná rozkladová komise, své jednání ale přerušila a odložila. Následný verdikt ministra kultury Jiřího Bessera by měl padnout v dubnu.

Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3.Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3.

Nová podoba žižkovského nákladového nádraží.

Proti bourání se postavila část odborníků, ale také občané Prahy 3, kteří založili občanské sdružení s názvem Tady není developerovo. "Je to úžasná stavba, Praha 3 by na ni měla být hrdá," uvedl již dříve například historik architektury Zdeněk Lukeš, který zároveň podporuje názor občanského sdružení.

Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3

Takto by měla vypadat realizace projektu Žižkov City v místech dnešního nákladového nádraží v Praze 3

Zdroj: http://praha.idnes.cz/budova-na-zizkove-nema-hodnotu-zbourejme-ji-vyzyva-developer-sekyra-1jk-/praha-zpravy.asp?c=A110223_133532_praha-zpravy_ab

Comments