Česko má vlastní systém certifikace budov

přidáno: 2. 6. 2010 5:09, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:30 ]

Odborníci z ČVUT a dalších tuzemských institucí připravili nový systém pro certifikaci budov v Česku. Stavby bude posuzovat mimo jiné z hlediska ekologie a ekonomiky provozu. Systém SBTool CZ stavby hodnotí nejen z ekologických, energetických či ekonomických hledisek, ale zohledňuje také například bezpečnost v okolí budovy nebo možnost obyvatel z okolní zástavby najít dostatek míst pro relaxaci. SBTool CZ bude hodnotit budovy na škále od nuly do desítky. Nula se týká standardních budov, které splňují všechny zákonné normy, ale už nic navíc. Pětku získají nadstandardní stavby s vysokou kvalitou. Desítka už bude jen pro objekty, které při stavbě a provozu budou používat zásadně jen nejmodernější materiály a nejlepší technologie dostupné v příslušném okamžiku, a to bez ohledu na jejich cenu. Systém nyní čeká na mezinárodní akreditaci. Na konci června má být v Česku spuštěna certifikace obytných budov, na podzim kancelářských staveb. Do budoucna se počítá také například s hodnocením objektů ve školství. Certifikáty bude udělovat Technický a zkušební ústav stavební Praha.

V zahraničí existuje řada dalších certifikačních systémů. Liší se od sebe hlavně metodikou a kritérii pro hodnocení staveb. Jsou to například britský systém BREEAM, americký LEED, německý DGNB nebo certifikace GreenBuilding platná pro Evropskou unii. Některé stavby v Česku už přitom mezinárodní certifikáty získaly. Například kancelářská budova Nordica v Ostravě získala certifikát GreenBuilding, sídlo ČSOB v Praze-Radlicích má certifikaci LEED.

V Česku od roku 2009 existuje způsob hodnocení energetické náročnosti staveb určený zákonem. Všechny nové budovy nebo rekonstrukce staveb s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních musí mít takzvaný průkaz energetické náročnosti budov.