ČVUT otevřelo novou budovu fakulty architektury za 1,2 miliardy

přidáno: 25. 2. 2011 1:21, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 25. 2. 2011 1:22 ]
Nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze byla slavnostně otevřena 22. února.

vydáno: 22.02.2011, 18:17 | aktualizace: 22.02.2011 20:17

Praha - České vysoké učení technické (ČVUT) dnes v pražských Dejvicích otevřelo novou budovu fakulty architektury. Mladí architekti a architektky se tak od nynějška budou učit řemeslu v objektu z ateliéru "první dámy české architektury" Aleny Šrámkové. Z jednoduché budovy železobetonové konstrukce obložené cihlami vystupují tři barevné kvádry sloužící jako učebny, dominují jí tři shora zasklená vnitřní atria, v interiéru převládá beton a sklo. Stavba s osmi nadzemními podlažími přišla na 1,2 miliardy korun. Slavnostního otevření se zúčastnil i prezident Václav Klaus.

"Pro ČVUT je (budova) největší stavební investicí za posledních 35 let, pokud jde o budovy využívané pro vědu, výzkum a pedagogické účely," řekl rektor školy Václav Havlíček. Ze státního rozpočtu získali téměř miliardu, zbytek zaplatili z vlastních zdrojů univerzity. Nová budova stojí v dejvickém kampusu ČVUT v blízkosti fakulty stavební, Studentského domu a Národní technické knihovny. Kromě budoucích architektů se zde budou učit i studenti fakulty informačních technologií.

Nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze byla slavnostně otevřena 22. února.

Podle architektky Šrámkové, kterou proslavila například budova ČKD v Praze na Můstku či odbavovací hala Hlavního nádraží, má nový dům působit jednoduše, až trochu obyčejně, aby vedl studenty ke skromnosti. Přísný tvar minimalistické hlavní budovy narušují vystupující kvádry poslucháren, které jsou opláštěny plechy fialové, červené a oranžové barvy. Dům s celkovou podlažní plochou 34.500 metrů čtverečních má vedle osmi nadzemních podlaží tři podzemní, kde jsou převážně parkoviště.

Na slavnostní otevření zavítal kromě rektorů ostatních pražských univerzit nebo pražského arcibiskupa Dominika Duky také prezident Klaus. Ten před nabitou halou pochválil práci architektky Šrámkové, zároveň uvedl, že o nové budově nebude vynášet soudy tak jako v případě plánované Národní knihovny, takzvané chobotnice z dílny architekta Jana Kaplického, kterou prezident ostře kritizoval.

Nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze byla slavnostně otevřena 22. února.

"Jednoduché, minimalistické, s výtečným vyzněním," zhodnotil nové prostory i předseda České komory architektů Jan Vrana. Ten ČTK řekl, že studenti budou konečně v tvůrčím prostředí, dosud se mladí architekti vzdělávali v protější výškové budově či na nedaleké fakultě stavební. Studenti přitom 79 nových učeben a poslucháren testují od minulého týdne, kdy začal letní semestr.

Světlému interiéru z dílny architektky Markéty Cajthamlové dominují atria s ochozy v patrech, přes prosklené příčky je možné vidět do učeben, ateliérů, ale i pracoven pedagogů. Nosné betonové stěny jsou přiznané a jednotlivé bloky budovy jsou rozlišeny výraznými barvami, například ostře růžovou a oranžovou. Interiér tak může připomínat z architektonického hlediska ceněnou budovu Národní technické knihovny. V jednom z atrií je zase schodiště ukryté v obrovském betonovém válci.

Nová budova Fakulty architektury ČVUT v Praze byla slavnostně otevřena 22. února.

"Celá dispozice je přes atria přirozeně provětrávána a v letním období v noci řízeně nachlazována. Intenzita umělého osvětlení je automaticky regulována a celý objekt je z hlediska provozních nákladů navržen jako energeticky vysoce úsporný," upozornila autorka, která dílo vytvořila ve svém ateliéru Šrámková architekti spolu s Tomášem Koumarem a Lukášem Ehlem.

Kromě poslucháren pro 80 až 300 studentů jsou v každém patře také učebny vybavené dvojitou projekcí, dále se zde nacházejí počítačové učebny, modelárny a ateliéry.

Jednaosmdesátiletá Alena Šrámková patří k nevýraznějším osobnostem české architektury. Od 70. let minulého století realizovala řadu zajímavých počinů, které charakterizuje hlavně střídmost, až minimalismus.

Autor: ČTK

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/cvut-otevrelo-novou-budovu-fakulty-architektury-za-1-2-miliardy/599861

Comments