Developeři rozmrazují retailové projekty

přidáno: 14. 3. 2011 2:46, autor: Neznámý uživatel

Denisa Novotná | Publikováno 11.3.2011 8:19

Krize na realitním trhu není zdaleka zažehnána, jak ukazuje letošní veletrh nemovitostí v Cannes. Developeři nicméně začínají v očekávání lepší budoucnosti a ve snaze restartovat své aktivity rozmrazovat některé pozastavené projekty. Často jde o plánovaná maloobchodní centra ve střední a východní Evropě. V západní části kontinentu, kde už je trh mnohem víc zaplněn, se spíš zaměřují na přestavby stávajících nákupních galerií než na novou výstavbu.

Stejně jako u jiných komerčních nemovitostí je pro investory nejatraktivnější zemí regionu Polsko. Díky dosud málo obsazenému trhu nákupních center je v hledáčku také Rumunsko. Podle analýzy firmy CB Richard Ellis se začíná objevovat i zájem o nové projekty v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a dále v Rusku.

K činnosti se například znovu probouzí izraelský developer Plaza Centers, který oživuje projekty hlavně v Rumunsku a také v Polsku, Maďarsku a Srbsku. Česko zatím stojí stranou, přestože i tady developer chystal před krizí další výstavbu například v Opavě. K menšímu zájmu o tuzemský trh přispěly zřejmě nedobré výsledky posledního projektu Plaza Centers v Liberci.

Nový development chystají další velcí evropští hráči, jako jsou německý ECE Projektmanagement či francouzský Unibail-Rodamco. Zatímco ECE zacílil v tuto chvíli hlavně na Krakov či Vídeň, Unibail-Rodamco právě zahájil stavební práce v Praze na Černém Mostě. V roce 2013 by mělo v jeho Centru Černý Most přibýt dalších 44 tisíc metrů čtverečních a až stovka nových obchodů. „Chceme se hodně zaměřit na segment módy,“ říká regionální šéf Unibail Rodamco Robert Neugröschel. Objevují se také projekty outletových center. Kromě moravského záměru developera TK Development se rozjíždí nová výstavba na Slovensku. Společnost Realiz chystá v Trnavském regionu One Fashion Outlet, který bude vůbec prvním tamním nákupním centrem tohoto typu. Otevření první fáze se zhruba 70 obchody je naplánováno na příští rok.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/developeri-rozmrazuji-retailove-projekty?utm_source=avmania&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=rsshub

Comments