Domov pro seniory v Chválkovicích se rozroste o nový pavilón. Postaví ho kraj

přidáno: 20. 8. 2010 1:16, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:05 ]
chvalkovice_1

O dalších sto míst by se měl podle plánů rozrůst Domov seniorů Pohoda ve Chválkovicích. Kraj zde připravuje výstavbu nového pavilónu. Vybudováním dalšího objektu se v květnu zabývala Rada Olomouckého kraje. Ta si od něho slibuje zvýšení celkové kapacity domova, která je v současnosti již nedostačující.

„Obyvatelé budou mít k dispozici jednolůžkové pokoje se sociálním zařízením,“ uvedl hejtman Martin Tesařík. Kromě vlastního pavilónu se počítá i se stavbou parkoviště a inženýrských sítí. Projekt rovněž počítá se zázemím pro zdravotní personál, ošetřovnami, kuchyňkami a společenským sálem. „Předpokládané náklady dosáhnou částky 223 miliónů korun,“ konstatoval hejtman Tesařík. Právě možné zdroje jsou jednou z brzd realizace, kraj je proto usilovně hledá. Jednou z variant je využít úvěrového rámce Evropské investiční banky.

Olomoucký kraj počítá se zahájením stavby již napřesrok. V roce 2011 by rád proinvestoval 70 miliónů korun, o rok později by s dalšími náklady ve výši 153 miliónů korun projekt dokončil. Celá akce čeká na vydání územního rozhodnutí, které chce kraj získat do letošního srpna. Později na ně naváže stavební povolení, jež by mohlo být vydáno do poloviny příštího roku.

chvalkovice_2

Nový pavilón pro seniory. Kraj chce během dvou let postavit nový objekt Domova pro seniory Pohoda ve Chválkovicích. Místo v něm získá dalších sto seniorů.

„Historie chválkovického zařízení sahá do roku 1938, kdy stát vykoupil tamní pozemky, na nichž o tři roky později vznikl první domov důchodců s kapacitou sedmdesáti klientů,“ vysvětluje krajský tiskový mluvčí Ivo Heger. Později se budovy rozrůstaly a počet ubytovaných rostl až na dnešní stav 407 ubytovaných. Domov seniorů Pohoda ve Chválkovicích je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Kraj v sociální oblasti zřizuje celkem 33 organizací, v nichž pracuje přes 2 200 zaměstnanců. Zařízení mají takřka 17 tisíc klientů. Z nich 3,5 tisíce využívá služeb lůžkových pobytových zařízení, 3 tisíce jsou klienty center denních služeb a pečovatelské služby a přes 10 tisíc dochází do poradenských center.

Zdroj:    http://vecernikol.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1002:domov-pro-seniory-v-chvalkovicich-se-rozroste-o-novy-pavilon-postavi-ho-kraj-&catid=6:spolenost&Itemid=4