Firma Karel Dvořák: pohledávky za miliardu

přidáno: 20. 8. 2010 2:14, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:03 ]

Věřitelé jedné z největších stavebních firem na jihu Čech, táborské společnosti Karel Dvořák, která je v konkurzu, přihlásili pohledávky více než za 1,2 miliardy korun. Většina této částky jsou takzvané podmíněné pohledávky, které vznikly převážně ručením, kdy jsou u některých pohledávek dva věřitelé. Reálné pohledávky jsou 489 milionů korun, řekl insolvenční správce společnosti František Penz.

Deník E15 již v polovině června informoval, že do insolvenčního řízení na předluženou stavební firmu vstoupilo Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích. Věřitelé firmy totiž mají pochybnosti, zda majetek z firmy nebyl úmyslně vyveden a její situace účelově zhoršena. „Před námi je všechny pohledávky posoudit a buď jít do sporu a vymáhat peníze soudně, nebo je odepsat,“ dodal insolvenční správce.

Své pohledávky přihlásilo 300 subjektů. Na základě dokumentace úpadce a nesprávně podaných přihlášek bude správce popírat v přezkumném jednání pohledávky za 233 milionů korun. Přezkoumány budou další pohledávky za 360 milionů korun. Do zvláštního přezkumného jednání budou přeřazeny pohledávky zhruba za 612 milionů, většina jich je spojena s dalšími společnostmi majitele firmy Karel Dvořák, které ručí bankám desítkami milionů korun.

V závěru července se uskuteční přezkumné jednání. Správce očekává, že subjekty, jejichž pohledávky jsou sporné a budou popřeny, se budou soudit.

Insolvenční správce musí přednostně řešit pohledávky zhruba za deset milionů korun, které jsou třeba na vyplacení mezd, odstupného a odvodů za bývalé zaměstnance. Zaměstnanců bylo kolem 50 a vzhledem k nemožnosti firmu reorganizovat museli být propuštěni. Tyto pohledávky by se měly vypořádat jako první.

Firma Karel Dvořák má sama také řadu pohledávek zhruba za 200 milionů korun, ale většina dlužníků to popírá, řada z nich také skončila v konkurzu.

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/firma-karel-dvorak-pohledavky-za-miliardu