Hochtief:Situace trhu se loni dramaticky nezměnila

přidáno: 14. 4. 2011 0:58, autor: Neznámý uživatel

V loňském roce se situace na trhu kancelářských a rezidenčních nemovitostí podle jednatele společnosti Hochtief Development Czech Republic Petera Noacka dramaticky nezměnila. Určité pozitivní náznaky na jeho oživení se však objevily. Uvedl to v rozhovoru pro ČIA s tím, že do budoucna pravděpodobně ubude spekulativní výstavby a šanci budou mít především projekty s jasným konceptem, realizované silnými developery.

Jak hodnotíte vývoj trhu kancelářských a rezidenčních nemovitostí v loňském roce? Jaký vývoj očekáváte v letošním roce?

Není překvapením, že v loňském roce se situace na trhu nijak dramaticky nezměnila, určité pozitivní náznaky na jeho oživení se však objevily. Do budoucna pravděpodobně ubude spekulativní výstavby a šanci budou mít především projekty s jasným konceptem, realizované silnými developery. Už v minulém roce jsme zaznamenali, že řada nájemců kanceláří začala hledat nové pronájmy. To souvisí i s plány do budoucna a se záměry co nejvíce ušetřit na provozních nákladech, což u velkých společností představuje významnou částku. Proto se dá očekávat větší zájem o budovy, které v rámci nízkoenergetických aspektů umožní těchto úspor dosáhnout.

Co se týče investorů, v druhé polovině roku 2010 jsme byli svědky mírného oživení. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat a důvěra investorů bude růst. Nicméně chování investorů bude určitě opatrnější než ve fázi boomu, kdy docházelo i ke spoustě chyb. Do budoucna se budou čím dál více poptávat zelené budovy a bude důležitější i dobré klima pro zaměstnance.


Jak se projevovala doznívající krize v roce 2010 ve stavebnictví? Byly postřehnuty nějaké známky oživení či dalšího útlumu? Jak se situace jevila v soukromém a veřejném sektoru? Změnily se nějakým způsobem podmínky financování stavebních projektů?

Vzhledem k tomu, že nejsme stavební společnost, je vhodnější se na toto dotazovat společnosti HOCHTIEF CZ a.s.

Co znamenal loňský rok pro Vaši společnost? Můžete prozradit alespoň odhad hospodářského výsledku, kterého jste dosáhli v roce 2010? Které faktory ovlivnily Vaši společnost v loňském roce nejvíce? Jaký vývoj očekáváte v letošním roce?

Loňský rok byl pro nás ve znamení příprav našich nových projektů a akvizičních plánů do budoucna. To, že jsme v loňském roce nezahájili ani nedokončili žádnou budovu, nás nijak neovlivnilo. Je to dáno tím, že máme malý tým. Jak již bylo zmíněno, v letošním roce očekáváme mírné oživení.


Jaké projekty momentálně firma připravuje nebo již realizuje? Jaké má společnost plány pro příštích pět let, na co se chce zaměřit?

V současné době nás nejvíc zaměstnávají dva projekty - kancelářský Office Islands v Letňanech a rezidenční Park Kavčí Hory v Praze 4. Office Islands je soubor šesti budov, nabízející jeho nájemcům nízkoenergetický koncept kanceláří, které výrazně ušetří provozní náklady, ale zároveň poskytnou příjemné prostředí pro ty, kteří zde pracují. V komplexu budov je pamatováno na relaxační zóny inspirované prostředím ostrovů, jejichž název každá ze šesti budov ponese, stejně tak jako ztvárnění vstupních interiérů jednotlivých budov. Součástí komplexu budou také potřebné služby, obchody, restaurace a kavárny. Další nespornou výhodou Office Islands je velká flexibilita spojování a dělení nájemních úseků, a to jak horizontálně či vertikálně v rámci každé budovy, tak i v rámci areálu jako celku. To bude zajímavé především pro firmy, které v průběhu nájemního vztahu budou potřebovat růst a Office Islands jim nabídne flexibilní řešení jejich potřeb.

Druhý projekt, kterému se momentálně věnujeme, je rezidenční komplex Park Kavčí Hory v Praze 4 o 335 bytech. Jde o bydlení ve střední a vyšší cenové kategorii, což odpovídá léty prověřené rezidenční lokalitě s vynikající dostupností do centra města, dobrou infrastrukturou a možnostmi volnočasových aktivit.

 

Firma v loňském roce získala po dosažení nejvyšší možné úrovně Průkazu energetické náročnosti budovy pro projekt Office Islands také stříbrný stupeň precertifikace v rámci systému LEED. Jakou mají podle Vás takzvané zelené budovy na českém trhu budoucnost?

Stejně jako je tomu v západní Evropě, bude po těchto budovách stále větší poptávka, což můžeme potvrdit ze zkušeností z německého trhu, kde působí naše mateřská firma a udržitelnosti budov se tam věnují podstatně déle než v Česku. Protože český trh postrádá dlouhodobou zkušenost s tímto typem developmentu, bude potřeba mnohem větší a intenzivnější osvěty, a to jak ze strany státní správy, médií, tak i od samotných developerů.


Jak hodnotíte současné podnikatelské prostředí na českém realitním trhu?

V období boomu vstoupila do developmentu řada firem, které neměly potřebné know-how nebo dostatečně dlouhý dech. S příchodem krize museli developeři zpomalit tempo, přestalo se stavět, projekty se oddalují. Nyní trh rozhoduje o tom, kdo zůstane a bude mít potřebnou sílu pokračovat, a kdo ji naopak mít nebude a bude muset dát projekty na trh...

 

Domníváte se, že by tento rok mohl být pro stavebnictví a development příznivější, než ten loňský?

Pokud se potvrdí zvýšení DPH, dá se v letošním roce očekávat výraznější aktivita trhu než by tomu bylo za stávajících okolností. Obecně se ale domnívám, že k mírnému nárůstu dojde i bez reakce na zvýšení DPH.


Autor: Petra Urbánková, redaktorka ČIA

Zdroj: http://www.cianews.cz/ekonomika/hochtief-situace-trhu-se-loni-dramaticky-nezmenila/
Comments