Jaderný výzkum místo knoflíků

přidáno: 17. 2. 2011 1:33, autor: Neznámý uživatel
Česká firma vyvíjí slitiny pro japonské jaderné reaktory i umělé zuby.
Tagy

Kdo hledá ukázkový příklad zvyšování konkurenceschopnosti a budování znalostní ekonomiky, měl by se vydat kousek za Plzeň, do Dobřan.

V někdejší továrně společnosti Fiba Button se tam vyráběly knoflíky. Plastikářská firma však nestačila čínské konkurenci. Přestěhovala se do menšího a později zanikla.

Dnes v hale místo knoflíků sídlí výzkumná společnost Comtes FHT a v prostorách najdeme zařízení jako vystřižené z vědeckofantastické literatury. Například pec, v níž probíhá tepelné zpracování kovů ve vakuu, unikátní buchar, který umožňuje provádět nárazové testy, či elektronové mikroskopy schopné rozlišovat částice o velikosti až 1,5 nanometru.

Společnost se věnuje výzkumu technologií tváření a tepelného zpracování kovů.

Vyvíjí například niklové superslitiny, materiál, který by se měl uplatnit v japonských jaderných elektrárnách příští generace. Tedy v těch, které zužitkují vyhořelé jaderné palivo.

Výzkumníci z Dobřan nabízejí své služby nejčastěji železárnám, kovárnám, lisovnám, kovohutím a strojírnám. Spolupracují s řadou vysokých škol a vědeckých institucí v Evropské unii i v Rusku. V současné době probíhají jednání o navázání vztahů s výzkumníky v Číně a Korejské republice.

Soukromé bádání

U většiny podobných českých organizací platí, že na počátku byl nějaký odvětvový výzkumný ústav s úctyhodně dlouhou tradicí, čemuž odpovídá rovněž věk mnohých pracovníků.

V případě firmy Comtes FHT je to už na první pohled jinak. Má za sebou teprve deset let existence a od začátku jde o ryze soukromý projekt.

Podle výkonného předsedy Asociace výzkumných organizací Václava Neumajera je výhodou, když firmu nezatěžují hospodářské, personální a další problémy právního předchůdce a její život není ovlivněn rutinou a starým způsobem myšlení.

Byť je Comtes FHT mladou firmou, založili ji lidé, kteří už nějaké praktické zkušenosti posbírali. »Všichni původní zaměstnanci - až na jednoho - pocházeli z podniku Škoda Výzkum,« poznamenává Libor Kraus, předseda představenstva a finanční ředitel společnosti Comtes FHT.

Hlavy a počítač

Koncem devadesátých let vedení firmy Škoda Výzkum, která tehdy byla součástí plzeňského strojírenského holdingu, rozhodlo, že se společnost soustředí na zkušebnictví.

Jenže někteří mladí inženýři nechtěli jen měřit a vystavovat atesty, ale také vymýšlet nové materiály a zdokonalovat výrobní postupy. A tak založili Comtes FHT.

Začátky v osmi lidech nebyly snadné. Na výzkum chybělo technické zázemí. K dispozici byly jen znalosti a počítače. Společnost proto napřed fungoval jako poradenská firma.

»Ale věděli jsme, že chceme dělat výzkum a vývoj v oblasti kovových materiálů, a proto jsme veškerý zisk investovali zpátky do společnosti, abychom si mohli pořídit přístroje,« líčí Kraus.

Strategie vyšla. Nyní má podnik 46 zaměstnanců. Jejich počet se brzy ještě zvýší. Přicházejí nové zakázky, navíc firma v prosinci získala dotaci z evropských fondů na vybudování regionálního výzkumného centra.

Investice bude činit 430 milionů korun, z toho 350 milionů má přijít z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Pro auta i pro zuby

Výstavba Západočeského materiálově metalurgického centra právě startuje. Ukončena bude v prosinci 2014.

Do té doby v sousedství současné haly vyrostou nové laboratoře s nejmodernějšími technologiemi pro metalurgii.

Vyvíjet se zde budou například speciální titanové materiály pro zubní implantáty. Dále vysoce pevné plechy pro výrobce dopravních prostředků či již zmíněné speciální slitiny pro jaderné strojírenství.

Nejmodernější technologie a možnost uplatnit své nápady ve světě by měly do Dobřan lákat nadané studenty a mladé absolventy.

»Předpokládám, že přes šedesát procent pracovníků bude mladších 35 let,« říká Zbyšek Nový, místopředseda představenstva a ředitel firmy Comtes FHT.

Přínos i pro okolí

Comtes FHT je podle Václava Neumajera z Asociace výzkumných organizací dynamickou firmou výzkumníků mladší generace. Velice důležité je, že dokážou bez zábran kooperovat se zahraničními subjekty a jejich práce je na špičkové světové úrovni.

Nejvýznamnějším současným zákazníkem společnosti je přední evropský výrobce ocelových trubek, německá firma Benteler Steel & Tube.

»S touto firmou máme exkluzivní smlouvu, že si bude výzkumné služby objednávat výhradně u nás a my zase nesmíme v tomto oboru spolupracovat s nikým jiným,« popisuje předseda Kraus.

K důležitým klientům dále patří například Škoda Auto, výrobce železničního dvoukolí Bonatrans Group, firmy sdružené ve Svazu kováren ČR a podniky, které dříve tvořily součást plzeňské skupiny Škoda (například Škoda JS a Pilsen Steel).

»Se společností Comtes FHT spolupracujeme od roku 2009 na odhalování příčin materiálových vad, které jsou způsobeny výrobou či tepelným zpracováním,« líčí Tomáš Zrostlík, generální ředitel společnosti Wikov Gear, jež vyrábí převodovky a ozubená kola. Šlo například o určení příčiny poškození ložisek.

»Počítáme i s další spoluprací, především u ozubených kol o průměru nad dva metry,« dodává Zrostlík.

Mezi partnery nechybí ani strojírenské firmy Žďas a Vítkovice.

Technologická špička

Se společností SVÚM (což je někdejší Státní výzkumný ústav materiálu) se Comtes FHT věnuje výzkumu zvýšení trvanlivosti nástrojových ocelí.

»Předpokládám, že naše spolupráce posune základní i aplikovaný výzkum dopředu,« říká ke kooperaci těchto dvou společností Ivo Hein, předseda představenstva a finanční ředitel firmy SVÚM.

»Domnívám se, že výsledky společnosti Comtes FHT mluví samy za sebe,« tvrdí Neumajer. Podpora projektů podobných organizací je podle něho smysluplná, protože jejich činnost musí mít konkrétní výstup, o který má zájem průmysl, a firmy se na financování výzkumu musejí samy podílet.

»Soukromá firma si nemůže dovolit jako výsledek projektu deklarovat publikaci, která se založí v knihovně a už ji nikdo nečte,« zdůrazňuje Neumajer.

Petr Korbel
Vojtěch Kostka

Comtes FHT

Obor:
- Výzkum a vývoj kovových materiálů
- Akreditovaná zkušební laboratoř
- Název Comtes FHT vychází ze slov Complete Technological Service - Forming, Heat Treatment (kompletní technologická služba - tváření a tepelné zpracování).

Počet pracovníků:
- Nyní 46, do roku 2014 minimálně 60.

Tržby:
- V roce 2010 přibližně 58 milionů korun.

Zisk:
- Zhruba 5 milionů korun.

Historie:
- Firma vznikla v roce 2001.
- Založili ji pracovníci podniku Škoda Výzkum.
- Do Dobřan se společnost přestěhovala v roce 2007, kdy počet pracovníků dosáhl třiceti.
- V roce 2010 podnik na základě rozhodnutí ministerstva školství získal dotaci na vybudování Západočeského materiálově metalurgického centra.

Zdroj: http://ekonom.ihned.cz/c1-50308310-jaderny-vyzkum-misto-knofliku

Comments