Kvůli zpoždění Blanky bude později i sídlo záchranné služby

přidáno: 21. 3. 2011 2:55, autor: Neznámý uživatel

Praha 20. března (ČTK) - Kvůli očekávanému zpoždění dokončení tunelového komplexu Blanka se odsune i výstavba nového sídla zdravotnické záchranné služby v pražské Troji. Minulé vedení města chtělo mít novou budovu pro záchranáře v září 2013, to ale v současnosti není reálné. Podle dokumentů předložených v rámci posuzování vlivů stavby na životní prostředí (EIA) by se mohlo začít stavět na jaře 2017, výstavba bude trvat asi 18 měsíců. 


S dokončením Blanky se původně počítalo na konci roku 2012, současné vedení mluví spíše o roku 2014. Důvodem je mimo jiné to, že Praha nemá na stavbu dostatek peněz. Podle posledních informací navíc hrozí, že stavba bude stát asi o deset miliard více, než se čekalo.
Podle dokumentů předložených v rámci procesu EIA je dokončení Blanky a nového Trojského mostu nutnou podmínkou vybudování nového sídla záchranářů. Záchranná služba by bez toho měla špatné napojení na dopravní síť. 


Nové sídlo záchranné služby bude stát na křižovatce ulic Povltavská a Vodácká v těsném sousedství s vyústěním tunelu Blanka. Součástí budovy bude heliport, dispečink s 25 stanovišti operátorů, garáž pro záchranářský kamion Golem, školící centrum, hotelové pokoje pro hosty, tělocvična, autoservis, prádelna a jídelna. Počítá se rovněž s lékárnou a myčkou, které by sloužily i veřejnosti. V budově zůstanou rezervy pro možný nárůst počtu záchranářů v budoucnosti. Náklady na výstavbu by podle dřívějších informací měly dosáhnout téměř 400 milionů korun.
Pražští záchranáři v současné době nemají vlastní budovu a sídlí v pronajatém domě v Korunní ulici. Zázemí má záchranná služba v Nádražní ulici na Smíchově. Posádky sanitek jsou rozmístěny na dalších 18 stanovištích po celé Praze. 


O nejvhodnějším pozemku pro stavbu sídla záchranné služby se uvažovalo několik let. Město vybíralo například z pozemků v Modřanech, Štěrboholech, Kamýku, Ruzyni, Holešovicích nebo Libni, mluvilo se i o sídle v areálu nemocnice Na Bulovce. 


Pražská záchranná služba byla založena v roce 1857. V současné době zaměstnává asi 350 zdravotníků, kteří mohou při pomoci Pražanům využívat přes pět desítek sanitek, asi 14 menších vozů, takzvanou XXL sanitku pro pacienty s nadváhou nebo kamion Golem určený pro hromadná neštěstí. 


Šárka Dvořáková mal

Zdroj: http://stavebniserver.com/clanky/detail/kvuli_zpozdeni_blanky_bude_pozdeji_i_sidlo_zachranne_sluzby-2111/

Comments