Malá vodní elektrárna u Štětí se představí v Brně

přidáno: 12. 10. 2010 0:57, autor: Neznámý uživatel

Energeia ji chce vybudovat jako zdroj pro financování dětského hospicu

ŠTĚTÍ - Malá vodní elektrárna na labskem jezu mezi Štětím a Račicemi s plánovaným  instalovaným výkonem 5,4 megawattů čeká na svou veřejnou prezentaci. Informoval o tom ředitel veřejně prospěšné společnosti Energeia Marek Černocký.

Představení projektu za 700 milionů korun se uskuteční  14. června na Vysokém učení technickém v Brně  v rámci odborného semináře „Financování projektů pro využití obnovitelných zdrojů a úspor energie“. Předpokládaná roční výroba elektrické energie ve vodní elektrárně u Štětí představuje v průměru 30 GWh, což při současných cenách odpovídá částce přibližně 70 milionů korun.

Stavební povolení má společnost, jež vznikla v listopadu 2003 v úzké součinnosti  s Nadačním fondem Klíček, v kapse. „Jedním z hlavních cílů obecně prospěšné společnosti Energeia je budování dětského hospice, a to ve spolupráci právě s  uvedeným nadačním fondem,“ vysvětlil ředitel Černocký.

Hospic vzniká v malé posázavské vesnici Malejovice u Uhlířských Janovic, asi 60 kilometrů východně od Prahy. V roce 2004 již začala fungovat jeho první, respitní část. Právě zisk z výroby elektrické energie  má sloužit jako zdroj k financování provozu dětského hospicu.

Jak uvedl místostarosta Štětí Antonín Šimral, už dříve se usilovalo o vznik vodních elektráren na dolním Labi, právě na jezu u Štětí a také v Malém Žlebu. „Bránili tomu však ekologové a i tehdejší energetická politika státu byla jinde. O tři roky později se objevil projekt další, na který jde většina peněz  z programu Evropské unie,“ připomněl štětský místostarosta Antonín Šimral.


Zdroj: http://litomericky.denik.cz/zpravy_region/20070522steti_elektrarna.html

Comments