Na trhu jsou desítky kancelářských komplexů

přidáno: 20. 8. 2010 5:53, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 6:37 ]

Developerské firmy chtějí v příštích čtyřech letech postavit jen v Praze na půl milionu metrů čtverečních nových kanceláří. Deník E15 to zjistil z nabídky poradenských realitních firem, které developerům pomáhají sjednávat pronájmy.

Do roku 2014 plánují investoři zahájit výstavbu zhruba 25 administrativních objektů. Nejrozsáhlejší projekty chystají společnost Hochtief Development v Letňanech, Red Group v areálu někdejší jinonické Waltrovky, Finep na Západním Městě ve Stodůlkách či Orco v Bubnech.

V metropoli je v současné době podle realitního sdružení Prague Research Forum (PRF) 1,89 milionu metrů čtverečních nejmodernějších kanceláří. Pokud by se realizovaly všechny projekty, které teď existují na papíře, stoupl by jejich počet o více než čtvrtinu. Přitom už nyní je podle PRF v Praze přes 370 tisíc metrů čtverečních volných kancelářských prostor.

Apetit developerů ovšem brzdí konzervativní přístup bank, které od vypuknutí finanční krize před dvěma lety odmítají financovat ryze spekulativní výstavbu. „Banky nadále požadují předpronájmy na úrovni 50 procent kapacity, což je kvůli limitované poptávce na trhu čím dál obtížnější,“ uvádí aktuální studie Trend Report, kterou zpracovala Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Stagnaci trhu komerčních nemovitostí předpovídají poradci pro celý letošek, od příštího roku si slibují obnovení růstu. Do konkrétnějších prognóz se ale zatím raději nepouštějí. „Bude zajímavé sledovat, jak rychle se stávající volná kapacita na trhu vyčerpá,“ konstatuje Trend 

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/na-trhu-jsou-desitky-kancelarskych-komplexu