Plzeň chystá třetí etapu vědecko-technického parku za 100 mil. Kč

přidáno: 8. 12. 2011 1:38, autor: Neznámý uživatel
Plzeň (ČTK) - Plzeň chystá třetí etapu vědecko-technického parku (VTP) na Borských polích za zhruba 100 milionů korun. Prostory z předchozích dvou větších etap jsou téměř plně obsazené inovativními, výzkumnými a vývojovými firmami a pracovišti Západočeské univerzity (ZČU). Navíc Plzeň potřebné peníze ušetřila úsporou při soutěži na stavbu druhé etapy, kdy díky konkurenci stavebních firem v krizi oboru výrazně stlačila vítěznou cenu. ČTK to řekl primátor Martin Baxa (ODS).

"Třetí etapu hodlá Plzeň stavět hlavně kvůli tomu, že o ty budovy je zájem. Všechny etapy by tedy měly být zaplněny ku prospěchu města, které se tak posouvá do oblasti znalostní ekonomiky," řekl šéf městského útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Seznam zhruba 20 firem, které už tam sídlí, o tom podle něj svědčí.

Tato etapa bude nejmenší. Počítá se 1650 metry čtverečních ploch k pronájmu a se 100 parkovacími místy. Kolaudace je stanovena na červen 2014. Město si nechá zpracovat projekt; zastupitelstvo na něj schválilo tři miliony Kč. Poté podá žádost o dotaci z programu Prosperita II, kterou už vyhlásilo ministerstvo průmyslu. Z něj může získat až 75 procent nákladů. Výzva, která má být uzavřena v březnu 2012, je zřejmě poslední na VTP. "Vedení města řeklo, že by byla chyba příležitosti nevyužít, a dělají se etapové kroky. Vše ale závisí na tom, v jaké bude město příští rok finanční kondici," dodal Beneš.

Třetí etapa VTP, na niž už bylo dříve vydáno územní rozhodnutí, zahrne novou výstavbu jedné dvoupodlažní a jedné třípodlažní budovy. Vzniknou tam kanceláře, laboratoře, poloprovozy a zkušebny.

První etapa o ploše téměř 5000 m2, která byla dokončena v dubnu 2008 s náklady téměř 250 milionů korun, je obsazena z 99 procent. Druhá etapa za 297 milionů korun, která se otevře příští rok v dubnu, bude mít plochu téměř 5300 m2. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého jsou už uzavřeny smlouvy na 59 procent ploch a jedná se s klienty, kteří požadují dalších 28 procent ploch. Už v roce 2000 vznikl podnikatelský inkubátor s téměř 2100 m2, který je nyní obsazen z 83 procent.

"Podporovat inovační prostředí je přínosem do budoucnosti města a jeho rozvoje," uvedl Zrzavecký. Podle něj je to také šance, jak udržet ve městě středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané lidi.

článek vytvořen 11.11.2011 22:00.

Zdroj: http://www.vavin.cz/plzen-chysta-treti-etapu-ve.aspx
Comments