Praha 11 prodává pozemky tajemným investorům

přidáno: 16. 8. 2010 0:04, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:18 ]

Radnice na pražském Jižním Městě vychází vstříc trojici megalomanských projektů utajených investorů. Městská část Praha 11 už navíc několikrát podpořila mnohonásobné navýšení koeficientů výstavby na svém území. Podle pravidel chystaného územního plánu, prezentovaných magistrátem, přitom mají být v budoucnu povolovány stavby jen o dvě patra vyšší, než jsou okolní budovy.

Kdo to postaví? Městská část Praha 11 tají, kdo ve skutečnosti stojí za zcela neznámou firmou Tweelingen, která zvítězila ve výběrovém řízení na prodej pozemků u Litochlebského náměstí

Ve výběrovém řízení Prahy 11 na prodej atraktivních pozemků u Litochlebského náměstí zvítězil projekt firmy Tweelingen. Koncepční studie pro administrativní centrum Litochleby, předložená v soutěži, počítala s výstavbou desetipatrové budovy. Poté však Tweelingen zažádal o navýšení koeficientu pro 23patrový objekt. Praha 11 změnu podpořila a nyní se čeká na rozhodnutí magistrátu.

Vlastnická struktura firmy Tweelingen zůstává před veřejností utajena. Radnice zdůvodnila výběr firmy „potřebnými investorskými a odbornými zkušenostmi“. Na dotaz deníku E15, jakými konkrétními zkušenostmi neznámý investor disponuje, odmítla odpovědět. „Městská část Praha 11 není zástupcem ani mluvčím těchto společností,“ uvedla pouze mluvčí Andrea Wolfová.

Její odpověď se vztahovala i na další megalomanský projekt v Praze 11 Porto Háje. U stejnojmenné stanice metra chce společnost Melit, další firma s akciemi na majitele, postavit nejvyšší budovu v Česku. Plánovaný 120metrový věžák by dvojnásobně přesahoval okolní panelovou zástavbu. Radnice totožnost investora, který s ní podle jeho slov „roční projektovou přípravu neformálně konzultoval“, opakovaně odmítla zveřejnit. Vyslanec firmy Melit Jan Horčička na jednání zastupitelstva Prahy 11 minulý týden uvedl, že „zastupuje skupinu investorů“.

Další rozsáhlou zástavbu radnice podporuje v lokalitě Opatov – Na Jelenách. Před dvěma lety si nechala městská část zpracovat studii pro multifunkční komplex Vibratio. Návrh ateliéru Bílek Associates počítá zase s výškovými budovami. Pražské zastupitelstvo schválilo před deseti dny prodej 38 tisíc metrů čtverečních pozemků právě v této lokalitě opět neznámé firmě Starochodovská. Cena 1912 korun za metr čtvereční je, podobně jako u prodeje pozemků firmě Tweelingen, výrazně nižší než u jiných transakcí v lokalitě.

Praha 11 nicméně tvrdí, že nepodporuje výrazné navyšování zástavby. „Nesouhlasná vyjádření městské části byla vydána například společnostem Skanska na Chodově, Telefónica O2 na Starém Chodově a Unimex Group na Roztylech,“ uvedla Wolfová. Projekty neznámých investorů se zamítavého stanoviska zatím nedočkaly.

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/praha-11-prodava-pozemky-tajemnym-investorum