Praha chystá obří technologický park

přidáno: 8. 6. 2011 1:51, autor: Neznámý uživatel

Publikováno 27.5.2011 7:39

V průmyslové zóně na okraji metropole má vzniknout pražské Silicon Valley a Louvre v jednom. Ambiciózní výstavbu na téměř dvacetihektarovém pozemku v Kyjích přitom nechystá velký developer, ale pražská radnice. „Jde o projekt na pozemcích hlavního města Prahy, které je investorem“ sdělil deníku E15 Luděk Schreib z magistrátu.

ilustrační obrázek

„Náklady jsou v této chvíli pouze odhadované. Mělo by jít o zhruba dvě miliardy korun. Hlavní město bude žádat o prostředky z fondů Evropské unie,“ doplnila mluvčí Tereza Krásenská.

Technologický park Horní Lada vznikne v průmyslové zóně v sousedství ulice Průmyslová. Má zahrnovat na dvě desítky objektů a šest stovek parkovacích stání. Rozdělen je na dvě zóny, výstavní a technologickou. Přestože jde o lokalitu mimo širší centrum, navíc s ekologickými zátěžemi, má magistrát i rozsáhlé umělecké plány. Jádro takzvané V-zóny tvoří dvě výstavní haly, kde mají sídlit galerie, muzea, knihovna, designové dílny či filmový ateliér. „Na rozdíl od areálů v Holešovicích nebo Letňanech nejsou navrženy průmyslové veletržní haly, nýbrž univerzální galerijní studiové prostory,“ uvádí magistrát v dokumentaci k projektu. „Expoziční haly budou schopny hostit velké mezinárodní výstavy, které se dosud z technických důvodů České republice vyhýbaly,“ plánují úředníci.


Tvorbě pod širým nebem mají sloužit park a Letní scéna, kde se počítá s koncerty, divadlem či tanečními zábavami. V kancelářských budovách mají být školicí zařízení, přednáškové síně a ředitelství podniků či ateliéry.

Druhá, takzvaná TP-zóna je navržena jako komplex deseti budov. „Laboratoře budou sloužit pro podporu malých začínajících firem, eventuálně pro pronájem kancelářských prostor,“ stojí v dokumentaci. Další z variant je výroba drobných užitkových předmětů, dekorací a hraček, reklamních předmětů či provoz zámečnických a truhlářských dílen.

Výstavba Technologického parku Horní Lada má začít příští rok. I když se má stavět na etapy, investor plánuje dokončit záměr během pěti let.


Zdroj: http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/praha-chysta-obri-technologicky-park-624654
Comments