bru | Publikováno 29.12.2010 12:30 Příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Česka se za prvních devět měsíců letošního roku meziročně více než zdvojnásobil na 117,4 miliardy korun. Vyplývá to z analýzy zveřejněné ministerstvem průmyslu a obchodu. Výše PZI se tedy po loňském propadu na 52,2 miliardy korun za celý rok vzpamatovala, překonala 100,1 miliardy z roku 2008. Největší díl letošních PZI tvoří zisky reinvestované v česku zahraničními společnostmi, které dosáhly 62,5 miliardy korun. „Druhou pozici obsadily přijaté úvěry či spíše inkasované splátky z dříve poskytnutých úvěrů, označované jako ostatní kapitál (29,4 miliardy korun). Nepatrně méně finančních prostředků, a to 25,4 miliardy korun, směřovalo na investice do základního kapitálu,“ uvedlo ministerstvo. Nejvíce u nás investovaly rakouské firmy (22,3 miliardy korun), následovaly Nizozemsko, Německo, Velká Británie a Kypr. Vedoucím odvětvím se stalo finanční zprostředkování, ve kterém skončilo 25,9 miliardy korun. Druhé místo obsadil s 21,2 miliardy korun zpracovatelský průmysl. Téměř polovinu všech reinvestovaných zisků v této oblasti tvořila výroba dvoustopých motorových vozidel.
Zatímco investice do základního kapitálu v první polovině letošku se sedmi miliardami za loňským rokem ztrácely, vývoj v dalších třech měsících množství investovaných prostředků dotáhl na úroveň srovnatelného období loňského roku. Za samotné třetí čtvrtletí dosáhly investice do základního kapitálu 18,5 miliardy korun. 40 procent investic do této oblasti pocházelo za prvních devět měsíců letošního roku z Kypru. Podle ministerstva to svědčí o postupném odeznívání krize, jelikož na Kypru má sídlo mnoho českých firem. Kategorii „ostatní kapitál“ ovládly splátky půjček. „Převažoval pohyb splátek úvěrů ze zahraničí do ČR. Za tři letošní čtvrtletí plynul největší objem ostatního kapitálu do odvětví doprava a telekomunikace, následoval kovodělný průmysl. Z teritoriálního hlediska se na prvních dvou pozicích umístily Nizozemsko a Velká Británie,“ podotklo ministerstvo.
Zahraniční investice budou podle ministerstva do Česka proudit nadále.
Úmysl investovat v ČR oznámil například jihokorejský výrobce
automobilových součástek Deachang Seat, který chce v třinecké průmyslové
zóně Baliny postavit továrnu za sedm až osm milionů eur (až 202 milionů
korun). Do Boru u Tachova svou výrobu mazací a olejové techniky z
Německa přemístí švýcarská skupina Pressol. Zdroj: http://www.e15.cz/domaci/ekonomika/priliv-zahranicnich-investic-do-ceska-se-vice-nez-zdvojnasobil |