Prodej areálu v Brně u výstaviště finišuje

přidáno: 20. 8. 2010 6:23, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 6:19 ]

Rozsáhlý areál na lukrativní adrese poblíž centra Brna mezi Mendlovým náměstím a výstavištěm zřejmě do tří měsíců najde svého kupce. „Zájem o areál o rozloze přes 26 tisíc metrů čtverečních projevily tři firmy,“ řekl deníku E15 Michal Augustýn z realitní společnosti Naxos, která prodej areálu zajišťuje.

Součástí transakce je i projekt na výstavbu obchodního centra odhadem za dvě miliardy korun. Pokud se ho podaří dotáhnout do konce, byl by jedním z největších projektů v jihomoravské metropoli.

Prodej bývalého výrobního areálu společností Kras-Haka a Obnova Brno a dřívějších pavlačových domů nyní vstoupil do druhého kola, v němž se dojednávají jeho bližší podmínky. Projekt už prošel kontrolou vlivu na životní prostředí a jeho zástupci již také požádali o vydání územního rozhodnutí. „Jednáme se třemi vážnými zájemci, a máme již konkrétní indikativní cenové nabídky. V řádu tří měsíců bychom chtěli transakci uzavřít,“ uvedl Augustýn. Cena za prodej bude podle propozic realitní kanceláře činit nejméně 320 milionů korun.

Uchazeči o koupi jsou jeden zahraniční, jeden tuzemský developer a jedna investiční skupina. Konkrétní jména Augustýn neuvedl. Areál je na prodej zhruba od ledna, zájemci o něj se přihlásili teprve v červnu. Augustýn soudí, že se projevil vliv oživování realitního trhu.

Ve hře jsou zejména dvě varianty: čistě obchodní centrum až se 70 tisíci metrů čtverečních plochy, anebo projekt z poloviny s obchodními či administrativními prostory a z poloviny bytovými.

Velkých projektů ve formě proměny bývalých továrních areálů označovaných jako brownfieldy v Brně dosud příliš nevzniklo. „Brno má v tomto velké rezervy,“ řekl deníku E15 makléř Marcel Prát z realitní společnosti Across Reality.

Na vývoji se stejně jako v jiných regionech negativně projevil vliv hospodářské krize. „Brno má spoustu areálů, které teprve půjdou k renovaci, ale vzhledem k poklesu zájmu developerů a krizi se tyto projekty zpozdí,“ podotkl Prát.

Prodej areálu nyní vstoupil do druhého kola, v němž se dojednávají bližší podmínky

Zatím vede Zbrojovka Největším projektem přeměny brownfieldu v Brně je projekt areálu zkrachovalé Zbrojovky. Areál koupila před třemi lety společnost J&T Real Estate za rekordních 707 milionů korun. Firma v něm hodlá vybudovat novou městskou čtvrť s byty, obchody či kancelářemi za několik miliard korun. Stavět se mělo již loni, kvůli krizi a změnám územního plánu se však začne až příští rok.

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/prodej-arealu-v-brne-u-vystaviste-finisuje