Pyrghos Lefkos obnoví provoz pily Javořice

přidáno: 24. 11. 2010 2:15, autor: Neznámý uživatel
Pila Javořice ve Ptení se připravuje na znovuspuštění a její majitel předpokládá zahájení provozu do konce roku.

18. listopadu 2010, Hamřík Miloslav, TZ
Na pile Javořice ve Ptení se od začátku listopadu opět pracuje. Společnost Pyrghos Lefkos, stoprocentní akcionář pily Javořice, se rozhodla investovat vlastní prostředky do obnovení provozu pily. Zahájení provozu se plánuje do konce roku.

Pilu jsme převzali až v době, kdy byla již několik měsíců odstavena a insolvenční řízení bylo neodvratné. Znovuspuštění považujeme pro úspěšnou budoucnost pily za klíčové a přes evidentní rizika pro nás jako investora a akcionáře jsme se rozhodli k tomuto kroku již nyní v rámci projektu reorganizace v insolvenčním řízení,“ komentuje situaci Filip Rybín, místopředseda představenstva Pyrghos Lefkos.

Hospodaření Javořice je v insolvenčním řízení zcela kontrolováno insolvenčním správcem a dozorováno soudem. Díky jejich dobré práci i důvěře v současný management pily se Pyrghos Lefkos rozhodl k dalším investicím do projektu. Tyto kroky zlepšují i šance věřitelů na uspokojení jejich pohledávek. Zvyšuje se také naděje na úspěšnou realizaci reorganizace s cílem v dohledné době ukončit insolvenční řízení, které pilu v mnoha ohledech omezuje v dalším rozvoji.

Startovní objem zpracovaného dřeva by měl být přibližně dvacetinou toho, co byla pila schopna zpracovat během svého plného provozu. Jde především o to prokázat, že pila je technologicky plně funkční a opět začít budovat její pozici na trhu.

V tuto chvíli technici procházejí provoz, osazují jednotlivá stanoviště počítači, kalibrují měřící rámy a provádí další kroky potřebné k rozjezdu. Zdá se, že pila svoji odstávku přestála ve vynikající kondici. K devatenácti lidem, kteří se o areál starali během odstávky, v listopadu přibylo dalších šestnáct zaměstnanců, kteří by měli zajistit provizorní provoz, přičemž doufáme, že se rychle dostaneme na ekonomicky zajímavé objemy výroby,“ popsal situaci ředitel Javořice a.s. Jan Vařeka.

Před zastavením pracovalo na pile 300 zaměstnanců a pila ročně zpracovávala 700 000 m3 dřeva. Nejvyššího obratu, přes 1,7 mld. Kč, dosáhla pila v roce 2007 a vytvářela zisk více než 25 mil. Kč měsíčně.


Zdroj: http://www.profit.cz/clanek/pyrghos-lefkos-obnovi-provoz-pily-javorice.aspx

Comments