Tesco otevře unikátní ekologicky šetrný hypermarket

přidáno: 31. 1. 2011 0:33, autor: Neznámý uživatel

První ekologicky šetrný hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou v kontinentální Evropě otevře Tesco 10. února ve východočeské Jaroměři. Budova je řešena jako energeticky soběstačná dřevostavba. Projekt budovy byl jak z hlediska stavebního, tak technologického navržen tak, aby produkce CO2 byla snížena na minimum a byla vyrovnána neboli vynulována stejným množstvím CO2 spotřebovaným během pěstování zdroje energie.

„Soběstačnost budovy zajišťují dvě kogenerační jednotky, které produkují dostatek energie pro celkový provoz hypermarketu. Jako palivo je v nich využit čistý řepkový olej, ze kterého jednotky vyrábějí nejen elektrickou energii, ale také teplo pro vytápění a chlad pro chlazení objektu,“ popisuje Miroslav Friml, ředitel stavebního oddělení Tesco. Na šedových světlících střechy jsou nainstalovány solární kolektory, světlíky zároveň umožňují přirozené osvětlení prodejní plochy. Jak kogenerační jednotky, tak solární kolektory jsou napojeny na absorpční výměník, který slouží pro přeměnu teplé vody na chladnou, která se tak stává zdrojem chladu pro objektové chlazení v letním období. Dešťová voda je zachytávána v akumulační nádrži a následně použita na splachování WC, mytí podlah, zalévání zeleně apod. Převratnou novinkou, kterou v blízké budoucnosti Tesco představí se společností ČEZ, je dobíjecí zařízení pro elektromobily, které bude umístěno přímo na parkovišti hypermarketu. Výstavba nového obchodu trvala 18 týdnů, celkové investice jsou o necelých 30 % vyšší než u srovnatelného standardního objektu. Očekávaná návratnost investice je 14 let.

„Díky úsporám energie a využívání obnovitelných zdrojů chceme do roku 2020 snížit naši uhlíkovou stopu na polovinu hodnoty, kterou jsme dosahovali v roce 2006, a do roku 2050 se chceme stát celosvětově společností s nulovou uhlíkovou stopou.“ uvedl na tiskové konferenci Miroslav Friml.

Na jednání celosvětového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu oznámil generální ředitel Tesca Sir Terry Leahy otevření dalšího obchodu s nulovou uhlíkovou stopou v Thajsku ve městě Bang Phra a Školy vedení Tesco v Jungu v Jižní Koreji. Obchod zahájí provoz v druhé polovině letošního roku a bude produkovat obnovitelnou energii pomocí 10 větrných turbín a solární farmy z panelů umístěných na střeše obchodu, na přístřešcích na parkovišti a na přilehlé prázdné ploše. Škola vedení Tesco bude rovněž projektem s nulovými emisemi uhlíku a bude otevřena v červenci 2011.

Zdroj: http://stavebni-forum.cz/cs/article/18631/tesco-otevre-unikatni-ekologicky-setrny-hypermarket/

Comments