Unipetrol vytvoří v Záluží výzkumné a vzdělávací centrum

přidáno: 6. 10. 2010 3:48, autor: Neznámý uživatel

Nové výzkumné a vzdělávací centrum chce do roku 2014 zřídit v Záluží na Mostecku společnost Unipetrol. Milan Petrák, ředitel Výzkumného ústavu anorganické chemie, který bude centrum provozovat, v úterý na tiskové konferenci řekl, že náklady dosáhnou téměř 800 milionů korun.

"Tři čtvrtiny částky jsme získali z fondů Evropské unie. Náš projekt uspěl v konkurenci dalších výzkumných a vzdělávacích center a z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace mu byla přidělena dotace 592,4 milionu korun,“ uvedl Petrák.

Realizace projektu začala počátkem října přípravnými pracemi. Přímé investice přijdou na 446 milionů, zbytek bude stát vybavení a provozní náklady. Nové centru vznikne v bývalé stáčírně lihu v areálu Unipetrolu v Záluží. Budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce. Vědeckým pracovníkům bude v centru k dispozici 23 moderních laboratoří a 35 samostatných experimentálních aparatur. Zkoumat bude většinu katalytických, petrochemických a rafinérských procesů včetně zpracování obnovitelných surovin – biomasy a technologií k ochraně životního prostředí.

Ústav na projektu spolupracuje s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Akademii věd a dalšími odbornými a výzkumnými pracovišti. Do jeho práce se zapojí studenti VŠCHT. "Po dokončení předpokládáme, že tu bude pracovat 75 vědeckých pracovníků, dvacet míst vytvoříme nově,“ dodal Petrák.


Comments