V Česku se ve třetím čtvrtletí pronajalo o pětinu skladů méně

přidáno: 20. 10. 2010 6:26, autor: Neznámý uživatel

V Česku se během třetího čtvrtletí pronajalo 139.900 metrů čtverečních skladů, což je proti předchozím třem měsícům pokles o 21 procent. Pokud se do čísel započítají obnovené smlouvy dosavadních nájemců, bylo ve srovnání s druhým čtvrtletím pronájmů přibližně stejně. Společně to oznámily poradenské společnosti CB Richard Ellis, DTZ a King Sturge.

„Nejvyšší celková poptávka byla realizována v širším okolí Prahy, z 62 procent ji ovšem tvořila přejednání stávajících nájemních smluv,“ uvedla analytička DTZ Lenka Šindelářová. Z hlediska nových nájemních smluv byly nejúspěšnější sklady v západních Čechách. Nepronajatých bylo ve třetím čtvrtletí 12 procent tuzemských skladů. Ve srovnání s druhým čtvrtletím je to pokles zhruba o čtyři procentní body. „Míra neobsazenosti na konci roku se může opět ocitnout pod hranicí deseti procent, kde byla naposledy v roce 2007,“ řekla Jana Novotná ze CB Richard Ellis.

Ve výstavbě bylo od července do konce září kolem 93 tisíc metrů čtverečních skladů. „Stále platí, že i když poptávka ožívá, zatím neumožňuje spekulativní výstavbu v širším měřítku,“ uvedl odborník na průmyslové nemovitosti z King Sturge Milan Korbelář. Sklady, které se v současnosti staví, tak mají předem jistého nájemce. Nově bylo od července do září dokončeno 74 tisíc čtverečních metrů skladových ploch. V Česku je v současnosti 3,43 milionu metrů čtverečních moderních skladů a výrobních hal.


Zdroj: http://realit.cz/aktualita/v-cesku-se-ve-tretim-ctvrtleti-pronajalo-o-petinu-skladu-mene

Comments