Vědeckotechnický park v Milovicích

přidáno: 20. 8. 2010 2:29, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:02 ]
V bývalém vojenském prostoru v Milovicích vznikne vědeckotechnický park s testovacími drahami i aerodynamickým tunelem. Téměř na dvacetiheltarovém pozemku, kde bývala palivová základna pro sousední vojenské letiště, je chce vybudovat společnost VTP AT Milovice, jejímž zakladatelem je jihomoravský Energoklastr.
dálnice, silnice

„Významnou částí areálu jsou testovací tratě,“ potvrdil deníku E15 ředitel VTP AT Milovice Petr Černohorský. Výši investice zatím nechtěl sdělit. Firma plánuje zahájit výstavbu příští rok na jaře.

V areálu mají dvě hlavní testovací zóny. Pět zkušebních tratí bude sloužit k testování motocyklů, automobilů i autobusů ve vysokých rychlostech a jiných nestandardních situacích. Dráhy mají být vybaveny různými povrchy a tvarem, aby umožňovaly simulaci nejrůznějších jízdních podmínek.

Druhá, vnitřní zóna, bude určena ke zkoušení aerodynamických vlastností. Projekt počítá s vybudováním výzkumného aerodynamického tunelu, jaký se používá v leteckém či automobilovém průmyslu. Tunel má zaujímat plochu 4,5 tisíce metrů čtverečních. Součástí areálu je podle plánu také administrativní objekt s dopravními laboratořemi a výzkumnými pracovišti alternativních a obnovitelných zdrojů. Podle stavebního úřadu v Milovicích odpovídá záměr územnímu plánu.

V bývalém vojenském prostoru Milovice – Mladá má rozsáhlé plány více investorů. Největší z projektů je obří fotovoltaická elektrárna, kterou zamýšlí na 150 hektarech někdejšího letiště Boží Dar vybudovat ČEZ. S výstavbou solární elektrárny ale nesouhlasí řada místních obyvatel a záměr se nezamlouvá ani středočeským opozičním zastupitelům ODS.

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/v-milovicich-vzniknou-zkusebni-automobilove-trate