Vietnamci změní obří tržnici Sapa v malé město. Bude tu lékař i školka

přidáno: 8. 12. 2011 1:13, autor: Neznámý uživatel
ab 27. října 2011 19:19

Tržnice Sapa v pražské Libuši se možná změní. Její majitelé, společnost Saparia, totiž předložila ministerstvu životního prostředí plán na přestavbu areálu. Měly by tu vzniknout restaurace, sklady, obchody a dokonce i školka. Tržnice je nyní známá zejména kvůli kriminalitě.

Areál bývalého masokombinátu a drůbežáren, kde se tržnice nachází, by chtěli mít majitelé přestavěný do roku 2020. Firma Saparia potřebuje mít také jednotlivé budovy znovu zkolaudováné.

"Tyto objekty byly schváleny pro potravinářský provoz, záměrem investora je rekolaudace (plus dostavaba) na velkoobchodní sklady s prodejem a výdejem zboží, restaurace, administrativu a zdravotnická zařízení a garáže," píše se v dokumentu, který společnost Saparia předložila ministerstvu v rámci řízení EIA, které posuzuje vlivy staveb na životní prostředí.

Například bývalá budova jatek se přemění v restauraci, laboratoř v lékařskou ordinaci a čistírna odpadních vod v restauraci a společenské prostory.

Kromě skladů, které zaberou největší plochu, zhruba 159 tisíc metrů čtverečných, by v 22,5 hektaru velké Sapě podle představ jejích majitelů měly být nové obchody, restaurace nebo lékařské zařízení. Zároveň by tu měly být opravny například obuvi nebo elektroniky a obchůdky tu budou mít také nejrůznější řemeslníci, třeba šperkaři a zlatníci.

Počítá se i se službami. "Kadeřnictví - holičství, rehabilitace, masáže, kosmetika, poradenská činnost v oblastech finance a pojišťovnictví, distribuce jízdenek a letenek, realitní činnost, reklamní agentury," píše se v dokumentu.

Po celkové rekonstrukci v roce 2020 by tu mělo pracovat 1 240 lidí ve zhruba šesti stovkách nejrůznějších provozoven. Zároveň vznikne parkoviště pro 1 488 aut přímo v areálu a dalších 250 vozů před branami Sapy.

Sklady a obchody ale nejsou jedinými objekty, které v areálu budou. Majitel Sapy plánuje vznik kancelářské budovy, šesti lékařských ordinací a mateřské školy pro sto dvacet dětí.

Tržnicí se už začal zabývat i sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Jenže ne kvůli přestavbě, ale kvůli kriminalitě. Poslanci chtějí vytvořit speciální policejní tým a vymyslí strategii, jak problémy v tržnici řešit. V minulosti tu například umírali lidé, veterináři tu našli zkažené potraviny a policisté pašované zboží a padělky.

Zdroj: http://praha.idnes.cz/vietnamci-zmeni-obri-trznici-sapa-v-male-mesto-bude-tu-lekar-i-skolka-1g7-/praha-zpravy.aspx?c=A111027_160558_praha-zpravy_ab
Comments