V Jihlavě vznikne vědecko-technický park za 470 milionů korun

přidáno: 25. 3. 2011 2:23, autor: Neznámý uživatel
V Jihlavě se začne na podzim stavět vědecko-technický park a centrum transferu technologií zhruba za 470 milionů korun. Projekt už slíbila dotovat 300 miliony korun Evropská unie. Investorem je obecně prospěšná společnost Energoklastr CTT Vysočina, kterou založil jihomoravský Energoklastr. Řekl to Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru.

Mezi další partnery projektu patří univerzity a krajská hospodářská komora. První vědecko-technický park v kraji bude zaměřen na technologie v energetice, umožní propojení výzkumu a škol s podnikatelským sektorem. Stavební povolení pro park už bylo vydáno, nyní se provádějí přípravné práce pro zahájení stavby, přiblížil situaci Rakušan.

Kvůli výstavbě parku se už také investor dohodl s krajem Vysočina na odkupu dvou hektarů pozemků v jihlavské průmyslové zóně Hruškové Dvory. Zaplatí za ně přes devět milionů korun. Nové odborné pracoviště bude zaměřeno na transfer technologií v energetice, snižování energetické náročnosti, materiálové inženýrství a projekty související s využitím biomasy. Součástí budou laboratoře, inkubátor pro začínající podnikatele i zázemí pro celoživotní vzdělávání. Výhledově by ve vědecko-technickém parku mohlo vzniknout přes 100 pracovních míst.

Jihlava

Do projektu se zapojilo i České vysoké učení technické v Praze a brněnská Mendelova univerzita. Dotaci poskytne operační program Podnikání a inovace. Snahy o vybudování vědecko-technického parku na Vysočině se táhnou řadu let. Původně měla stavbu zajistit jihlavská Vysoká škola polytechnická, které se ale nepodařilo sehnat peníze na spolufinancování. Od snah na vybudování odborného pracoviště v jihlavské průmyslové zóně loni ustoupil i kraj.

Zdroj: http://realit.cz/aktualita/v-jihlave-vznikne-vedecko-technicky-park-za-470-milionu-korun

Comments