V Milovicích vyroste za 800 milionů zbrusu nový park pro vědce

přidáno: 18. 10. 2010 1:53, autor: Neznámý uživatel

V bývalém vojenském prostoru se začne stavět již příští rok. Vědeckotechnický park by měl nabídnout práci dvěma stovkám lidí.

Ve středočeské obci Milovice vznikne vědeckotechnický park s aerodynamickým tunelem, výzkumným centrem a testovacím areálem.

Na ploše dvaceti hektarů v bývalém vojenském prostoru, kde dříve stávala palivová základna pro sousední vojenské letiště Boží Dar, jej vybuduje společnost VTP AT Milovice, již založil jihomoravský Energoklastr.

Vědeckotechnický park vyrůstá hned vedle letiště, kde chtěla společnost ČEZ vybudovat obří solární elektrárnu. Tento záměr ale s největší pravděpodobností kvůli odporu místních obyvatel padl.

Podle zástupce Energoklastru Jana Rakušana budou park financovat ze tří čtvrtin fondy EU. Celkem chce VTP investovat osm set milionů korun, část půjde z dotací EU. Stavba začne příští rok.

Ve vědeckotechnickém parku hodlá VTP AT Milovice postavit budovy s aerodynamickým tunelem a zázemím pro výzkum a testování technologií pro automobilový průmysl. Práci mají v parku najít až dvě stovky lidí v odborných pozicích. Projekt bude umístěn v průmyslové zóně Pod Liškami.

Energo Milovice tam má mít laboratoře pro výzkum a testování technologií v oblasti energetiky, obnovitelných zdrojů energie a elektromobilů. Na pozemku budou i testovací dráhy k ověřování výzkumu v praxi.

Energoklastr je sdružením vysokých škol, jako jsou například pražská ČVUT či brněnská Mendelova univerzita, technologických společností, mezi něž patří třeba Ferramat, který navrhl řízení vzduchotechniky v tunelu Mrázovka či vytápění v areálu pražského ČVUT, výrobce kompozitních pletených materiálů Technofiber, společnost Berghof, jež se věnuje optimalizaci IT procesů ve firmách.

Podle Rakušana jsou již přípravné práce v Milovicích hotové. "Už se v současné době dohadujeme o konkrétní spolurpáci s firmami v oblasti výzkumných projektů v sektorech automobilového a leteckého průmyslu a energetiky," dodává Rakušan.


Zdroj: http://ekonomika.ihned.cz/c1-47098780-v-milovicich-vyroste-za-800-milionu-zbrusu-novy-park-pro-vedce

Comments