Zájem o komerční nemovitosti už roste

přidáno: 20. 8. 2010 1:05, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:05 ]

Zájem o investice do komerčních nemovitostí je po loňském katastrofálním propadu opět na vzestupu. Podle údajů poradenské firmy King Sturge dosáhly investice v letošním prvním pololetí 256 milionů eur (zhruba 6,5 miliardy korun), což je 3,5krát větší objem než ve stejném období loni.

Největší tuzemské obchody dělají od oživení koncem loňského léta čeští a slovenští investoři. Kromě tradičních německých a rakouských fondů už znovu začali nakupovat také zámořští investoři. Například americký fond Portico Investments koupil ve druhém čtvrtletí čtyři objekty Penny Marketu za 6,5 milionu eur (160 milionů korun).

„Potvrzuje se tak pozitivní trend patrný od počátku roku. Prodej maloobchodních prodejen Penny Market považujeme za významný, protože se jedná o kapitál ze zámoří, a to mimo kancelářský segment,“ zdůrazňuje ředitelka tuzemské pobočky poradenské firmy Knight Frank Zdeňka Klapalová.

I když stále převažují investice do prvotřídních kancelářských budov, celosvětově v krizi stoupl zájem o nemovitosti maloobchodních řetězců, které slibují relativně jistý přísun příjmů z pronájmů.

Už v prvním čtvrtletí koupila tuzemská investiční a developerská skupina CPI balík nemovitostí maloobchodních řetězců za 600 milionů korun. Součástí byly tři objekty Penny Marketu a prodejny OBI a Intersparu. „Ve druhé polovině roku se bude objem uzavíraných obchodů vyvíjet podobným tempem, případně může ještě zrychlit. Rozjednána je aktuálně řada transakcí, vyjednávání jsou ale delší, než bývala v předchozích letech,“ vysvětluje analytik King Sturge Ondřej Novotný. Podle Klapalové bude trvat převaha tuzemských investorů. „Lépe pracují s riziky a využívají cenové korekce i nižší konkurence na trhu,“ připomíná Klapalová. Stále mají dominovat investice do kancelářských budov.

Dosud největším letošním obchodem byl prodej budovy Empiria na pražské Pankráci. Zhruba za 1,8 miliardy korun ji koupila firma patřící do holdingu Generali PPF.

 

Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/zajem-o-komercni-nemovitosti-uz-roste