Z branických ledáren má vzniknout hotelový komplex

přidáno: 20. 8. 2010 3:19, autor: Neznámý uživatel   [ aktualizováno 13. 9. 2010 7:00 ]

Denisa Novotná | Publikováno 19.7.2010 7:35

Chátrající areál branických ledáren v Praze čeká více než po půl století zásadní proměna. Téměř na jedenapůlhektarovém území u Vltavy má po přestavbě kulturní památky z počátku dvacátého století a výstavbě dalších budov vyrůst hotelový a rekreační komplex s kancelářemi, vyplývá z databáze EIA.

Přestavbou secesní ledárny má podle projektu firmy Atlante Invest vzniknout nejméně tříhvězdičkový hotel více než se stovkou pokojů. Další rekonstruované objekty někdejších strojoven a správcovské vily mají sloužit komerčním účelům a kancelářím. Bývalé konírny chce developer podle deklarovaného záměru přestavět na ubytovnu zhruba pro 250 zaměstnanců. Předpokládaným termínem začátku výstavby jsou první měsíce roku 2012. Dokončena má být o dva roky později.

Společnost Atlante Invest získala areál v dražbě z roku 1999. Ve firmě původně figurovali italští investoři podnikající v pražských realitách. Po majetkových změnách z roku 2007 patří Atlante Invest podle obchodního rejstříku společnosti Naron s vlastníky sídlícími na Kypru a na britských Panenských ostrovech.

Na tento fakt upozorňovali i někteří zastupitelé, když letos v červnu pražské zastupitelstvo odsouhlasilo prodej části sousedního pozemku města právě společnosti Atlante Invest. Už před rokem schválili zastupitelé změnu územního plánu. Podle dokumentace k projektu spadá areál do kategorie zvláštních komplexů, budoucí funkční využití a míra zastavěnosti tak nejsou plánem přesně vymezeny.

Branické ledárny dosloužily původnímu účelu v padesátých letech minulého století. Provoz ustal po vybudování vltavské kaskády, kdy řeka v Praze přestala zamrzat, a také kvůli nástupu ledniček. Obrovské prostory pak byly využívány jako sklady. Koncem devadesátých let tehdejší vlastník areálu skončil v konkurzu. Městská část Praha 4 na čas uvažovala o vybudování sportovního komplexu, náklady na rekonstrukci však už tehdy vyčíslila na 120 milionů korun. Nakonec získala areál firma Atlante Invest, údajně za 16 milionů korun. Další desítku let objekty pouze chátraly.


Zdroj: http://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/z-branickych-ledaren-ma-vzniknout-hotelovy-komplex